Koncom marca malo predložiť ústrediu práce správu o svojej činnosti takmer 1 100 agentúr dočasného zamestnávania. V skutočnosti tak spravilo len približne tristo. A keďže zvyšné agentúry svoje povinnosti zanedbali, hrozí, že im úrad odoberie licencie, bez ktorých nebudú môcť robiť naďalej svoju činnosť. Odobratím licencií sa však nezaručí, že sa trh zamestnanosti "prečistí".
Podľa Petra Paška, šéfa agentúry Proact People, je na Slovensku stále dosť agentúr, ktoré využívajú pochybné praktiky pri zamestnávaní dočasných zamestnancov. Alebo si našli cestičky cez české pobočky, prostredníctvom ktorých zamestnávajú ľudí na české dohody, alebo preplácajú väčšinu mzdy zamestnancovi cez cestovné náhrady. "Takéto praktiky však stále nie sú nezákonné," hovorí exminister práce Jozef Mihál. Tvrdí, že ide najmä o porušovanie morálky a morálnych zásad.
Neustále sa meniaca legislatíva, najmä v neprospech podnikateľov, má však za následok, že personálky, ale aj samotné firmy, čoraz viac vyhľadávajú najlacnejšie služby v prenajímaní zamestnancov. "Stalo sa nám, že od nás klient chcel, aby sme prehodnotili kalkulácie a ceny. Aby sme boli konkurencieschopnejší," hovorí v rozhovore pre HN Bruna Beata Jakub z agentúry Adecco Slovakia. Nejedna agentúra preto neváha kvôli vyššiemu zisku obísť zákon, a to aj na úkor ľudí. Na pozore by však nemali byť len ľudia, ale v konečnom dôsledku najmä firmy, ktoré služby personálok využívajú.
Čo nájdete dnes v trojstranovej prílohe Poradca
-
na čo si dať pozor pri výbere personálky
-
koho najviac ohrozujú pochybné praktiky agentúr zamestnávania
-
rozhovor s exministrom práce Jozefom Mihálom o tom, ako agentúry pracujú (ne)zákonne
-
Bruna Beata Jakub, šéfka agentúry Adecco Slovakia, v rozhovor pre HN hovorí aj o tom, prečo by sa mali o problémy zamestnávania zaujímať v prvom rade firmy
Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať PDF vydanie cez SMS na váš mail TU (aktuálne v deň vyjdenia t.j. v stredu 4. 6. 2014).