Nechať prácu kvôli lepšie platenému miestu je vec, ktorú váš nadriadený môže zobrať osobne - vtedy s tým nič neurobíte. V opačnom prípade sa však snažte odísť tak, aby ste si so spoločnosťou zachovali čo najlepšie vzťahy. V budúcnosti to možno veľmi oceníte.
Nechajte si otvorenú cestu späť
Nejde iba o to, že odchod v dobrom je príjemnejší pre celý kolektív, ale najmä o to, že nikdy neviete, kedy sa budete chcieť vrátiť. Nová práca nemusí naplniť vaše očakávania, prípadne môže po čase skrachovať alebo vás môžu prepustiť. A ak za sebou spálite mosty, môžete to veľmi ľutovať.
Nikdy neviete, kto koho pozná
Svet je malý. A šéfovia sa väčšinou poznajú. Možno sú aj priatelia. Áno, správne, môžete trikrát hádať, komu bude váš nový šéf veriť viac. Preto dobre spravíte, ak sa rozlúčite tak, aby na vás nikto nenadával ani nemal pocit, že ste ho podrazili. Ak to tak nebude vnímať, nebude sa tak o vás ani vyjadrovať. Dobré vzťahy sú najlepšou referenciou.
Neprerušte kontakty
Udržujte vzťahy aj po odchode. Väčšinu dňa trávime v práci a často si tam nachádzame priateľov. Preto nie je rozumné zabuchnúť dvere a stratiť celý pracovný kolektív, v ktorom vám bolo niekoľko rokov dobre. Samozrejme, za predpokladu, že vám tam naozaj bolo dobre.
Nenadávajte
Príčinu odchodu prezraďte iba v prípade, že je takpovediac neutrálna. Je to lepšie ako nadávať, s čím všetkým ste boli nespokojný. Lepšia ponuka od konkurenčnej spoločnosti je niečo, čo sa v podstate nedá brať osobne. Ak máte vyslovene negatívny dôvod na odchod, radšej ho nejako elegantne zaobaľte. Odísť zo zamestnania sa dá aj s noblesou a je to pre obe strany lepšie.