6. Uplatníte si daňový bonus na dieťa

256,92eura – ročný daňový bonus na dieťa v roku 2015

21,41 eura – mesačný daňový bonus na dieťa v roku 2015

Daňový bonus na nezaopatrené dieťa je ďalšou možnosťou, ako si môže podnikateľ znížiť daň. Podmienkou je mať zdaniteľné príjmy z podnikania v roku 2015 najmenej 2280 eur (teda musí ísť o aktívne príjmy) a vykázať základ dane. Úľava patrí na dieťa vlastné, manželkino, osvojené alebo v náhradnej starostlivosti, ktoré žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti.

TIP HN: Ak si chcete daňový bonus na dieťa uplatniť, musíte s ním žiť v jednej domácnosti. V prípade, ak dieťa vyživujú viacerí daňovníci, daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z nich. Zákon o dani z príjmov uvádza, ako postupovať v prípade, ak nárok na daňový bonus vzniká viacerým osobám a tie sa nevedia dohodnúť. Vtedy sa nárok na daňový bonus prizná v tomto poradí: matka, otec, prípadne iná osoba.

7. Uplatníte si daňovú stratu

O čo ide: Od zdaňovacieho obdobia 2014 sa odpisovanie daňových strát skrátilo zo siedmich rokov na štyri roky. Straty sa likvidujú len rovnomerne, v každom zo štyroch rokov len po štvrtinách. Podnikateľom tak zanikla možnosť urči

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.