Aby ste na schôdzkach pôsobili sebaisto, nie však arogantne, a dokázali človeka presvedčiť o svojich schopnostiach, potrebujete nabrať určité zručnosti. Aby ste to jednoducho zvládli, inšpirujte sa týmito šiestimi tipmi.
1. Urobte si v sebe jasno
Sebaisto doceňte svoje silné stránky a priznajte si, ako sa ľudovo hovorí, kde vás tlačí topánka, teda kde sú vaše nedostatky. Nájdete tak zdravú mieru sebaprezentácie zbavenej sebapodceňovania či prílišnej arogancie. Verte si, a určite to bude to na vás vidieť.
2. Pripravte sa
Dobrá príprava je matkou úspechu. Dôkladne si pripravte a dolaďte prezentáciu presne na mieru pre publikum a najmä príležitosť, ktorá vás čaká.
3. Uvoľnite sa
Hlbokým dýchaním zmiernite prirodzenú nervozitu. Tá väčšinou vzniká z toho, že vám na výsledku skutočne záleží. Trému môžete dokonca využiť vo svoj prospech a vložiť tak ešte viac energie a presvedčivosti do svojho prejavu.
4. Pracujte s hlasom
Hlas o vás veľa prezrádza. Hovorte nahlas a s rozvahou. Niektorí ľudia od nervozity hovoria prirýchlo, iní príliš ticho. Ak slabo artikulujete, hovoríte potichu a monotónne, po krátkom čase stratíte pozornosť tých, ktorých záujem chcete vzbudiť. V takom prípade totiž ľudí stojí priveľa námahy sústrediť sa na to, čo hovoríte.
5. Pozerajte sa do očí
Mnohým sa zdá nekomfortné udržiavať očný kontakt. Uhýbajú pre istotu pohľadom do stola alebo do zeme, otáčajú sa na plátno projektora, prípadne hľadajú na strope zabudnutý text. To, že sa ľuďom pozriete do očí, vám pomôže udržať si pozornosť, umožní vnímať reakcie ľudí a predovšetkým - vytvára pocit spojenia medzi vami a publikom.
6. Hovorte jednoducho
Einstein tvrdí, že ak niečo nevieme povedať jednoducho, ešte tomu dosť dobre nerozumieme. Mnohí ľudia v snahe zapôsobiť používajú komplikované vyjadrovanie, cudzie slová a dlhé vety. Je to však na škodu. Tí, ktorí sa vyjadrujú jednoducho a zrozumiteľne, sú považovaní za sympatickejších a dôveryhodnejších.