Myslíte si, že brainstorming je len pre deti? Mýlite sa. Vďaka nemu môžete odstrániť na porade všetky bariéry a otvoriť svoje myšlienkové pochody. Pozrite si päť techník, ktoré sa oplatí vyskúšať:
1. Píšte rukou
Ak budete stáť pred novým projektom a budete mať pocit, že ešte nie ste dostatočne pripravení, využite desať (alebo viac) minút na to, že si jednoducho vezmete pero a papier a začnete písať. Väčšinaz toho, čo sa "dostane von", nebude možno použiteľná, no aj takéto nápady vás posúvajú vpred k novým myšlienkam. Takýto brainstorming je skvelý spôsob, ako veci rozhýbať.
2. Zoznam pre a proti
Keď sa ocitnete pred nejakým problémom, pomôže, ak si vytvoríte zoznam všetkých pre a proti, resp. výhod a nevýhod. Nielenže vám tento zoznam pomôže vyriešiť ťažké rozhodnutia, no získate aj novú perspektívu. Plusy a mínusy vám pomôžu ľahko zistiť, ktorá voľba bude pre vás či vašu firmu tá najlepšia.
3. Hranie rolí
Takýto brainstorming môžete postaviť hneď do niekoľkých uhlov: "Keby som bol môj šéf, ja by som ..." alebo "Keby som bol ten a ten, urobil by som toto..." a tak ďalej. Empatia, alebo myslenie z pohľadu niekoho iného, vám pomôže vidieť veci, ktoré by ste inak prehliadli. Vyskúšajte si niekoľko rôznych rolí a uvidíme, kto vo vašom okolí má tie najlepšie nápady.
4. Mapovanie
To je to, čo ľudí väčšinou napadne, keď sa povie "brainstorming". Napíšte kľúčové slovo vášho problému do stredu papiera a začnite písať okolo neho všetky súvisiace slová. Je to niečo podobné, ako vytváranie rodokmeňa. Táto technika brainstormingu vám pomôže zachovať si poriadok v myšlienkach.
5. Opačné zmýšľanie
Ak ste sa práve ocitli v problémovej situácii, opýtajte sa sami seba, čo by urobila v rovnakej situácii väčšina vašich kolegov. Potom porozmýšľajte, čo by sa stalo, keby ste vy urobili pravý opak. Zapíšte si potenciálne scenáre a situácie z najviac logickej perspektívy, potom preskúmajte všetky ostatné možnosti.
Pamätajte, že vaše prvé rozhodnutie je často pravdivé a správne. No nemusí to tak byť zakaždým. Preto sa pýtajte sami seba: "A čo ak...?" A to vás môže viesť k lepšej odpovedi.
Zdroj: Inc.com