Predovšetkým treba vedieť, že ľudia zarábajúci mimo Slovenska, podliehajú v sociálnom poistení právnym predpisom krajiny, v ktorej majú príjem. Nevznikajú však v takej situácii nejaké povinnosti aj na Slovensku? „Keďže zo statusu študenta nevyplýva povinné sociálne poistenie – čiže zaňho štát, škola ani nikto iný toto poistenie platiť nemusí – pri odchode na brigádu nemá voči Sociálnej poisťovni žiadnu povinnosť,“ informuje hovorca poisťovne Peter Višváder. Svoj odchod teda nemusíte oznamovať.
Pozor pri dobrovoľnom poistení
Iné je to však, ak ste ako študent poistený dobrovoľne. „To znamená, že sa v niektorom z balíkov prihlásil na dobrovoľné poistenie a platí si ho sám. Ak odchádza na brigádu do krajín únie, Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska alebo na Island, má dve možnosti,“ vysvetľuje hovorca. Prvá je, že sa z dobrovoľného poistenia odhlási, druhá, že bude v jeho platení pokračovať.
„V druhom prípade by si mal byť vedomý, že ak mu pri zárobkovej činnosti v krajine vznikne povinné nemocenské poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, zo zákona mu jeho dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti u nás zanikne. Preto, lebo legislatíva únie neumožňuje, aby sa obdobie povinného poistenia v štáte EÚ prekrývalo s dobrovoľným poistením na Slovensku.“
Po skončení povinného poistenia v členskom štáte mu tieto dobrovoľné poistenia (nemocenské a v nezamestnanosti) zo zákona zasa vzniknú, čiže budú pokračovať.
Na rozdiel od predošlých dvoch bude študentovi dobrovoľné dôchodkové poistenie, ako informuje Višváder, trvať nepretržite. Pri ňom je totiž súbeh povinného poistenia v jednej krajine EÚ a dobrovoľného poistenia v inej krajine EÚ prípustný.
Ak študent podá odhlášku z dobrovoľného poistenia ešte pred odchodom na brigádu v zahraničí, toto poistenie mu zanikne. Po návrate zo zahraničia (zo štátu EÚ) môže byť znovu dobrovoľne poistený, len ak si znova podá prihlášku v pobočke Sociálky.
Naproti tomu – ak ide o brigádu mimo krajín EÚ, môže slovenské dobrovoľné poistenie trvať bez akýchkoľvek obmedzení naďalej.
Prineste si formulár z cudziny
Po návrate z brigády späť na Slovensko nevzniká študentovi voči Sociálke žiadna povinnosť. Ale pozor na inú vec. Keď sa vám brigáda končí, mali by ste si ešte pred odchodom z cudziny na Slovensko preveriť, či vás tamojší zamestnávateľ (v štáte EÚ) zaevidoval na miestnom úrade sociálneho zabezpečenia a či za vás platil poistné. Študentom Sociálna poisťovňa odporúča, aby si z tejto inštitúcie vyžiadali pri odchode na Slovensko prenosný dokument (podľa druhu poistenia) alebo iný E-formulár, ktorý potvrdí dobu ich poistenia v danom štáte. Je to pre prípad, že si po návrate uplatnia nárok na dávky sociálneho poistenia na Slovensku.
Papier potrebný pre budúcnosť
Ako informuje ďalej Višváder, každá krajina má vlastné lehoty a postupy pri vydávaní potvrdení o dobách poistenia. „Jednotný v únii je prenosný dokument /E-formulár, na ktorý príslušná inštitúcia vyznačí dobu poistenia študenta. Je tiež dobré, ak si študenti prinesú zo zahraničia pracovné zmluvy, ktoré mali uzatvorené so zahraničnými zamestnávateľmi, prípadne iné doklady potvrdzujúce skutočnosť – napríklad číslo sociálneho poistenia – že v určitom období v zahraničí pracovali.“
Neskôr vám to pri uplatňovaní nárokov na dávky v budúcnosti, ako napríklad nemocenskej dávky, dávky v nezamestnanosti, či dôchodkovej dávky, vo vzťahu k Sociálke výrazne zjednoduší vybavovanie. A nielen vo vzťahu k Sociálke, ale aj k hociktorej inej inštitúcii, a to aj v inom štáte únie. Preukázať totiž prácu v zahraničí, najmä pri letných brigádach v minulosti, môže byť neskôr veľmi zložité. „Potvrdenie o období sociálneho poistenia výrazne skracuje čas, ktorý je potrebný na vybavenie nároku na konkrétnu dávku v príslušnej inštitúcii EÚ,“ argumentuje hovorca.
Vyhľadajte si inštitúciu v zozname
Ak študent nebude mať spomínané potvrdenie, Sociálka si ho – v konaní o konkrétnej dávke – sama vyžiada od príslušnej inštitúcie, no konanie o dávke to môže značne predĺžiť.
Zoznam príslušných inštitúcií, ktoré vystavujú uvedené potvrdenie, je dostupný aj na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.
Čo urobiť na Slovensku pred odchodom na brigádu |
Čo urobiť v zahraničií pred skončením brigády |
Sociálna poisťovňa: Budúci zahraničný zamestnávateľ |
Úrad sociálneho zabezpečenia v zahraničnej krajine Sociálna poisťovňa na Slovensku: |
Letný servis. Každý deň na HNporadňa.sk Počas celého júla a augusta nájdete na stránke HNporadňa.sk všetko, čo vás zaujíma v súvislosti s letom. Sledujte HNporadňa.sk každý pracovný deň a počas sobôt. Prečítajte si aj: |
Sledujte nás aj na Twitteri. A budete mať stále čerstvé informácie o práve, realitách, spotrebiteľoch či dovolenkách. @HNPoradna
— HNporadna.sk (@HNPoradna) July 7, 2014