Na pohovor ste sa zodpovedne pripravili. To je fajn, avšak nedá sa ustrážiť v každom okamihu, čo môže byť pre vás nevýhoda. Prvé, čo treba mať na pamäti, je príliš sa neuvoľniť. Druhá strana, personalista, je totiž profík a možno zámerne začne trocha familiárnejšie, aby o vás zistil čo najviac v nestráženom okamihu. Samozrejme, vyvarujte sa toho, aby ste pôsobili upäto alebo aby ste sa na niečo hrali, ale dajte si pozor aj na opačný extrém.
Snímka: ilustračná, archív
Dôležité je pozitívne naladenie
Pohovor bežne trvá polhodinu aj viac v závislosti od pozície, o ktorú sa uchádzate. Bezpochyby je ťažké udržať si pozornosť počas celej tejto doby na maxime, preto je dôležité sa pozitívne a otvorene naladiť. Ak totiž idete na pohovor s optimizmom a naozaj veríte, že tú prácu dostanete a že je to naozaj práca vašich snov, budete tak aj pôsobiť. A reč vášho tela bude správne nastavená, čo vám určite zvýši šance.
Udržiavajte očný kontakt a nekrížte ruky
Dbajte na to, aby vám pohľad nebehal po celej miestnosti. Pozerajte sa na toho, s kým práve hovoríte, aby nenadobudol dojem, že vás jeho slová nezaujímajú. Takisto dajte pozor, aby ste nerobili takzvané zatvorené gestá - nekrížte si ruky na hrudi, evokuje to uzavretosť a odmeranosť. Takisto si nedávajte prsty do striešky - vraj to robia arogantní ľudia, s ktorými sa ťažko vychádza. Seďte vzpriamene a otočte sa k tomu, kto k vám hovorí, celým telom, nielen hlavou.
Okrem toho majte na pamäti, že najhoršie, čo môžete urobiť, je navodiť dojem, že beháte z pohovoru na pohovor a o konkrétnej firme nemáte ani šajnu. Naštudujte si teda všetko potrebné, klaďte konkrétne otázky a premyslite si odpovede typu kde chcete byť o päť rokov a podobne. Aj keď sa zdá, že pravidiel je veľa, dá sa to natrénovať a zvládnuť - vaša šanca získať vysnívaný džob sa niekoľkonásobne zvýši.