StoryEditor

Byrokracia okolo stavieb sa zníži. Pozrite sa, v čom

07.06.2015, 19:30
Chcete postaviť bežný rodinný dom? Od budúceho roka budete potrebovať oveľa menej papierov a behačiek po úradoch.

Ak budete stavať rodinný dom s plochou do 300 štvorcových metrov (s dvomi nadzemnými, jedným podzemným podlažím a podkrovím), postačí vám jedno jediné povolenie od stavebného úradu. Na rozdiel od dnešnej praxe, keď je podobná stavba podrobená štyrom samostatne upraveným územným konaniam. Takéto zjednodušenie by mal prinieť nový stavebný zákon. Ten v minulých dňoch odklepla vláda a posunula ho na schvaľovanie do parlamentu, platiť by mal od júna 2016.

Stop čiernym objektom

Zákon by mal okrem iného tiež radikálne skoncovať s benevolenciou voči čiernym stavbám. Stanoví hranicu, odkedy štát nekompromisne zakročí voči každému majiteľovi (v budúcnosti začatej) nepovolenej stavby a odkedy úrady nepristúpia na žiadnu dodatočnú legalizáciu, čo je dnes bežná prax. Nasledovať bude zbúranie stavby. Zabezpečí to štátna stavebná inšpekcia, ktorá oproti dnešku získa oveľa silnejšie kompetencie. Štandardom bude jej spolupráca s políciou aj s exekútormi.

Zhovievavosť štátu

Voči doteraz postaveným čiernym stavbám však bude štát až prekvapivo zhovievavý. Na ich zladenie so zákonom dá majiteľovi doterajšej nepovolenej stavby tri a v presne popísaných prípadoch až päť rokov. Gestor zákona, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, pôvodne navrhovalo na legalizáciu „černoty“ len rok.

Toto predĺženie na tri roky schvaľuje aj nejeden expert. Tvrdia, že už doteraz snahe legálne stavať bránila premnožená byrokracia, ktorá v oblasti povoľovania stavieb nemala obdoby.

Šikana vraj zostane

Naproti tomu stavebníci, projektanti a zhotovitelia stavieb vidia návrh zákona trocha inak. Ako upozorňuje Zsolt Lukáč, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, norma síce môže urýchliť povoľovacie procesy, prípadne ich vymáhateľnosť, ale nerieši svojvoľné šikanovanie stavebníkov stavebnými úradmi. Podľa stavebníkov totiž rozhodnutia nezriedka ležia veľ mi dlho nedotknuté na stoloch starostov, ktorí ich dnes môžu ľubovoľne dlho nepodpísať, a tým stavbe brániť. Pritom starostovi či stavebnému úradu nehrozí žiaden postih.

Ako sa zjednodušia a urýchlia povoľovacie procesy

1. AKO JE TO DNES

Prebiehajú 4 samostatne upravené územné konania:

  • o umiestnení stavby
  • o využití územia
  • o chránenom území, o ochrannom pásme
  • o stavebnej uzávere

2. AKO TO BUDE PO NOVOM

Bude už len 1 územné konanie:

  • týmto konaním sa posúdia všetky navrhované činnosti v území, ako sú: využitie územia, umiestnenie stavby, stavebná uzávera, plus posúdenie s nimi súvisiacich zmien
  • na bežný rodinný dom do 300 m2 budete potrebovať jediné konanie

3. ČO UMOŽNÍ ZMENU

Zníženie počtu administratívnych konaní nastane vďaka tomu, že ich nahradí tzv. zastavovací plán obce (plán o tom, kde sa čo plánuje v budúcnosti v území obce zastavať).

4. ČO BUDE V ZASTAVOVACOM PLÁNE OBCE

  • má obsahovať podrobné zastavovacie podmienky a umožní predvídateľnosť umiestnenia stavieb
  • bude priamym podkladom pre povoľovanie stavieb už bez územného konania, postupne ho celkom nahradí
  • povoľovacie konanie sa vďaka zastavovaciemu plánu skráti o 2 až 3 mesiace
  • bez povolení sa budú môcť robiť udržiavacie práce a vnútorné stavebné úpravy budov nezasahujúce do nosných konštrukcií, a ak sa nerobia kvôli zmene využitia stavby

Čo nájdete v pondelkovej prílohe Podnikanie  

- Aké zmeny prinesie nový stavebný zákon

- Vďaka čomu a o koľko sa skráti povoľovací proces pri stavbách

- Čo presne bude v tzv. zastavovacom pláne obce

- Čo prekáža zväzu stavebných podnikateľov na nových pravidlách

- Názory ďalších expertov   

 

Špecializovanú prílohu nájdete v pondelkových HN, aktuálne v deň jej vyjdenia, teda v pondelok 8. 6. 2015.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydania (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail  TU.
Staršie pdf vydania nájdete TU.

01 - Modified: 2022-10-05 07:34:51 - Feat.: - Title: Poslanci odštartovali deň návrhom na zavedenie rodičovského dôchodku 02 - Modified: 2022-10-04 17:43:20 - Feat.: - Title: Poslanci sa v závere rokovacieho dňa venovali rodičovskému dôchodku 03 - Modified: 2022-10-04 15:43:26 - Feat.: - Title: Služby budú pre osoby so zdravotným postihnutím prístupnejšie 04 - Modified: 2022-10-04 15:41:00 - Feat.: - Title: Poslanci schválili návrh zákona o profesionálnych náhradných rodičoch 05 - Modified: 2022-10-04 15:32:03 - Feat.: - Title: Dôchodcovia majú dostať 13. dôchodok aj v novembri, bude však krátený
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. október 2022 10:23