Či už sa rozhodnete poslať lieky Slovenskou poštou alebo kuriérskou službou, musíte sa riadiť viacerými pravidlami. "Vo všeobecnosti zasielanie liekov poštou závisí od druhu lieku, ktorý chce odosielateľ zaslať a od krajiny, do ktorej je liek určený," hovorí Stanislava Pondelová zo Slovenskej pošty. Mnohé krajiny majú prísne obmedzenia v dovoze i vývoze liečiv, tieto obmedzenia alebo zákazy sú pre každú krajinu odlišné. "Záväzné informácie o colných predpisoch a vývoze tovaru podávajú colné orgány Slovenskej republiky," vysvetľuje Pondelová.
Nezabudnite na predpis
Najčastejšie sa poštou zasielajú výživové doplnky a kozmetika, ktoré väčšina krajín akceptuje. Avšak ako to je pri zasielaní liekov na predpis? "Musí to byť riadne registrovaný liek a do detailov rozpísaný na sprievodnej proforma faktúre. Pri zásielke je nutné priložiť kópiu lekárskeho predpisu vystaveného na meno prijímateľa zásielky. Doporučujeme priložiť aj kópiu pasu príjemcu," hovorí Martin Mikláš z FedEx-u a upozorňuje, že napríklad do Ameriky vie posielať lieky len súkromná osoba druhej súkromnej osobe a aj to iba do hodnoty 100 dolárov za zaslané lieky.
"Lieky musia byt vždy zabalené v originálnom balení s príbalovým letákom. V rámci EÚ nie je problém lieky posielať, ale krajiny mimo únie môžu mať svoje colné obmedzenia," vysvetľuje Martina Klimová z DHL.
Pozor na lieky v pošte
"Za obsah zásielky zodpovedá odosielateľ, pošta nie je oprávnená skúmať obsah zásielky a nenesie zaň preto žiadnu zodpovednosť," vysvetľuje Stanislava Pondelová. Pošta nezodpovedá ani za škody vzniknuté vývozom vecí, ktorých dovoz alebo obeh je v krajine určenia alebo krajine tranzitu zakázaný alebo obmedzený.
Ak je obsah zásielky nebezpečný z dôvodu ochrany zdravia ľudí a v prípade podozrenia z naplnenia skutkovej podstaty niektorého z trestných činov v zmysle Trestného zákona pošta ihneď kontaktuje políciu, respektíve hasičský záchranný zbor, prípadne stanicu záchrannej zdravotnej služby.