Či už sa vyberiete k moru, na hory, alebo budete tráviť dovolenku doma, určite sa aspoň raz stretnete s nepríjemným hmyzom. Väčšine z nás v lete najviac prekážajú komáre, ale napríklad matky malých detí sa oveľa viac obávajú kliešťov, múch, včiel, ôs, mravcov, ploštíc či bĺch. Všetky spomínané "zvieratká" majú spoločné jedno -- ich pichnutie (uštipnutie) vyvolá na koži zápal, svrbenie, niekedy nepríjemnú alergickú reakciu a vo výnimočných prípadoch môže ich útok dokonca spôsobiť smrť. Našťastie, jestvuje voči nim účinná obrana. V lekárni alebo v drogérii dostanete kúpiť repelent, v kuchyni zase nájdete cesnak, vitamín B1 či pivovarské kvasnice.
Repelent je celkom iste najznámejším prostriedkom proti hmyzu. Predáva sa vo forme sprejov, krémov, olejov, gélov či mliek. Na trhu je nepreberné množstvo značiek od rôznych výrobcov, stačí si len vybrať. Ak máte deti, pri nákupe sa nezabudnite spýtať, či je ten-ktorý výrobok určený aj im.
Vo všeobecnosti platí, že repelent sa nanáša na odev alebo na kožu, ktorá nie je zahalená. Nikdy si ho nedávajte na pokožku pod oblečenie a rovnako ho nenanášajte ani na poškodenú, podráždenú, poškriabanú, odretú či inak poranenú kožu. Pri aplikácii si chráňte oči a sliznice a dajte tiež pozor, aby ste sprejom nezasiahli jedlo. Ideálne je, ak si repelent môžete vyskúšať na malom kúsku kože ešte pred odchodom na dovolenku -- odhalíte tak prípadné alergie, čo je veľmi dôležité najmä pri deťoch.
Ak máte suchú pokožku, kúpte si prípravok vo forme oleja, pri mastnej pokožke zase zvoľte radšej gél. Ideálne sú krémy alebo mlieka, ktoré obyčajne dobre znáša každý typ pokožky. Na vysokohorskú turistiku alebo na prechádzky po lese je zase veľmi dobrý repelent v spreji, ktorý stačí nastriekať na odev. Pamätajte, že repelent vás neochráni počas celého dňa, ak ho nebudete aplikovať opakovane. Jeho účinok totiž zvyčajne trvá len 4 až 6 hodín.
Ak dávate prednosť prírodným receptom, jedzte cesnak, vitamín B1 alebo pivovarské kvasnice. Všetky tieto látky telo vylučuje potom, pričom hmyz ich pach neznáša, takže sa vám radšej vyhne.
Keď chcete pred dotieravým hmyzom ochrániť nielen svoje telo pri pobyte vonku, ale aj svoje spálne, voľte osvedčené prostriedky -- sieťky na okná a elektronické odpudzovače hmyzu.
A čo robiť, keď vás alebo vaše dieťa predsa len nejaký komár, ovad alebo včela poštípe? V takom prípade opuchnuté miesto čo najrýchlejšie natrite Fenistyl gélom alebo iným antihistaminikom, ktoré dostanete kúpiť v lekárni. Pamätajte, že najmä pri malých deťoch patria všetky nezvyčajné reakcie na uštipnutie hmyzom do rúk lekára -- ide predovšetkým o červené svrbiace fľaky, nadmieru bolestivé sčervenené opuchy, horúčky či pocit sťaženého dýchania. Môžu byť znakom ťažkej alergickej reakcie alebo signálom toho, že dieťa poštípal infikovaný hmyz a hrozí mu vážne ochorenie.
StoryEditor