Máte „spiacu" eseročku, za ktorú sa neoplatí odvádzať daňovú licenciu, a preto ju chcete zrušiť? Najvhodnejší by bol jej predaj alebo likvidácia. Sú však aj ďalšie spôsoby, ako sa firmy zbaviť.
„Daňové licencie zobudili na Slovensku trh s rušením eseročiek," potvrdil pre HN právnik Ján Marônek najnovší podnikateľský trend.
Predovšetkým licencie stoja podľa expertov za tým, že spoločnosti s ručením obmedzeným sa začali vo veľkom likvidovať, fúzovať či rušiť. Svedčia o tom aj štatistiky daňovej správy. Kým ešte na prelome rokov 2013/2014 ich pribúdalo každý mesiac približne dvetisíc, v apríli tohto roka sa ich nárast po dlhých mesiacoch po prvýkrát pribrzdil, pričom z apríla na máj ich medzimesačne pribudlo len okolo 600. A v máji ich počet prvýkrát klesol – spadol na číslo 224 782.
„Rušenie firiem sa eseročiek týka najviac preto, lebo v tejto skupine je aj najviac nízkopríjmových a nízkomaržových podnikateľov,“ povedal podnikový ekonóm Andrej Révay. Pri týchto podnikateľoch je podľa neho zisk často nižší, než je daňová licencia. Logicky sa jej preto chcú vyhnúť. „Okrem toho v tejto skupine sú podnikatelia, ktorí často čakajú len na príležitostné aktivity v biznise, a pre tie sa platiť licenciu neoplatí,“ dodal ekonóm.
Mnohí najmä menší podnikatelia, ktorí už vlani stáli pred výberom medzi živnosťou a eseročkou a priklonili sa k prvej možnosti, sa dnes rozhodujú znova. „Ľudia sa ma vypytujú, či si radšej ponechať živnosť alebo firmu. Majú porobených viac eseročiek, no nie preto, aby špekulovali, ale preto, že v obchode niekedy potrebujete oddeliť biznisy, aby sa vám nemiešali, ak máte rôzne kontrakty. Ľudia nechcú miešať jablká s hruškami,“ argumentuje účtovná poradkyňa Eva Darášová.
Ministerstvo financií predpokladá, že vďaka licenciám dôjde k „prečisteniu“ obchodného registra. „V súčasnosti existujú tisícky tzv. mŕtvych podnikateľských subjektov, ktoré nekomunikujú so štátom. Zníženie počtu firiem platiacich DPH môže pomôcť aj v boji proti daňovým podvodom,“ informovalo tamojšie tlačové oddelenie. Podľa jeho údajov dokonca až 60 percent spoločností neplatí dlhodobo žiadne dane z príjmu. „Ak by platila rovnica, že s rastom nových s. r. o. rastú priamo úmerne aj príjmy rozpočtu, Slovensko by ho malo prebytkový. U nás vlani zaniklo približne toľko eseročiek, ako v dvakrát väčšom Česku," uviedlo tlačové oddelenie.
Čo dnes nájdete v štvorstranovej prílohe Podnikanie
– aké možnosti si môžete vybrať, ak sa chcete zbaviť eseročky
– prinášame podrobný návod, ako realizovať likvidáciu firmy
– koľko vás to bude stáť
– pozrite si aj príklad s. r. o. z praxe, ako jej licencia prehĺbi stratu
Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie cez SMS na váš mail TU (aktuálne v deň vyjdenia t. j. v pondelok 9. júna 2014).