Takmer 5 miliónov mladých ľudí bolo v auguste nezamestnaných. To predstavuje mieru nezamestnanosti vyše 21 %. Takto vyčíslila skutočnosť Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Zlé to však nie je iba u nás, problém je komplexnejší a veľké regionálne rozdiely sú aj medzi rôznymi krajinami. Kým napríklad v Nemecku je nezamestnaných menej ako 8 % mladých, v Grécku či Španielsku je bez práce každý druhý mladý človek. Rovnakým ťažkostiam čelí asi tretina Slovákov do 25 rokov. Problém s uplatnením na trhu práce tak má každý piaty Európan.
Záruka pre mladých ľudí? Pomohla by
Nový prístup k riešeniu problému nezamestnanosti predstavuje podľa Vašákovej európsky systém záruky pre mladých ľudí. "Má zabrániť takzvanej stratenej generácii, teda generácii mladých ľudí, ktorá je od skončenia štúdia nezamestnaná a nemá možnosť získavať pracovné skúsenosti," priblížila. Cieľom je ponúknuť im konkrétnu pracovnú ponuku do štyroch mesiacov po skončení formálneho vzdelávania alebo po strate pracovného miesta. Mala by sa týkať zamestnania, učňovskej prípravy, stáže alebo ďalšieho vzdelávania.
Únia míňa na bol o prácu miliardy eur
Opatrenia pre mladých sú financované z národných rozpočtov členských štátov, ale aj z Európskeho sociálneho fondu. Ten by mal boj s nezamestnanosťou mladých každoročne podporiť sumou približne 10 miliárd eur. Ďalších 6 miliárd eur pôjde na tieto účely prostredníctvom iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí. Vašáková zdôraznila, že realizácia záruky si vyžaduje úzku spoluprácu verejných orgánov, služieb zamestnanosti, poskytovateľov profesijného poradenstva, služieb na podporu mladých, podnikateľov, zamestnávateľov či odborov. Séria podujatí s názvom Youth Employment Week, ktoré sa konajú od 10. do 14. novembra 2014 vo viacerých slovenských mestách, má vytvoriť priestor pre medzisektorový dialóg zameraný na riešenie otázok súvisiacich s vysokou mierou nezamestnanosti mladých ľudí.
Snímka: wordpress.com