Počet pracovných ponúk zo zahraničia je v súčasnosti oproti minuloročnému letu nižší. Stále však platí, že Slovákov, ktorým sa podarí vycestovať za brigádou mimo Slovenska, čakajú vyššie zárobky. Vyplýva to z údajov sprostredkovateľov práce. Ponuka brigád zo zahraničia je však v roku 2014 oproti vlaňajšku slabšia.
"V tomto roku sme zaznamenali medziročný pokles pracovných ponúk zo zahraničia o 23 %," vyčíslil pre TASR regionálny manažér spoločnosti Manpower Martin Miklánek. Aj napriek tomu si však môžu Slováci nájsť brigádu takmer vo všetkých európskych štátoch, ale i v Spojených štátoch amerických, Austrálii či vo Veľkej Británii.
"Obľúbenými destináciami podľa záujmu užívateľov sú tiež susedné krajiny ako Česko a Rakúsko," uviedol pre TASR Michal Mravčák, konateľ spoločnosti Global Services Slovakia, ktorá prevádzkuje portál Brigada.sk. Záujem o prácu v susedných krajinách je podľa jeho slov spôsobený nielen ich blízkosťou, ale aj tým, že brigádnik nemusí dokonale ovládať cudzí jazyk.
Z hľadiska inzerovaných pracovných pozícií sa môžu ľudia zamestnať v poľnohospodárstve, gastronómii, hotelierstve, firmy hľadajú zamestnancov najmä na rôzne pomocné práce.
Viac peňazí? Ako kde
Priemerné zárobky v zahraničí sú však v porovnaní so Slovenskom oveľa vyššie. Priemerné mzdy, ktoré ponúkajú firmy brigádnikom na Slovensku, sa podľa údajov personálnych agentúr najčastejšie pohybujú od 2,5 eura po 4 eurá za hodinu. Ako vysvetlil Mravčák, odmena brigádnika v zahraničí záleží nielen od schopností zamestnanca, ale aj od typu brigády a krajiny samotnej.
"Podľa inzerovaných ponúk je priemerná mzda za hodinu od 7 eur do 12 eur. Dôležité je, či má brigádnik zabezpečené iné benefity, ako sú ubytovanie alebo strava a cestovné, čo výrazne vplýva na výšku celkového zárobku, respektíve sumu, ktorú si je brigádnik počas leta schopný zarobiť a odložiť napríklad na štúdium," doplnil Mravčák. Spoločnosť Manpower má zase skúsenosti, že priemerné zárobky brigádnikov v zahraničí za hodinu sa pohybujú od 6 eur až po 28 eur.
Overte si serióznosť firmy
Sprostredkovatelia pracovných ponúk však upozorňujú všetkých záujemcov o prácu v zahraničí, že ešte pred vycestovaním by si mali vždy overiť serióznosť zamestnávateľa či agentúry. Až potom by mali zaplatiť sprostredkovateľský poplatok. "Ľudia by nemali pracovať bez písomne uzatvorenej zmluvy a pred cestou do zahraničia je dobré sa poistiť," dodal Mravčák.