Dedenie – to je často aj mnoho mesiacov rozdeľovania majetku. Vo svete ho bežne uľahčuje závet. Slováci ho však v praxi využívajú málo. Potvrdzuje to aj právnik Samuel Diatka. Zdôrazňuje však, že, „často sa informujú vopred, čo by bolo, keby... Je to dané tým, že mnohí sú rozvedení a majú deti z viacerých manželstiev, takže strácajú prehľad,“ hovorí Diatka.
A nielen to. Sám spomína na rôzne kuriózne „dedičské situácie“. „Stretol som sa s dvomi kurióznymi situáciami, obe sa týkali vyhlásenia za mŕtveho,“ opisuje právnik. „V prvom prípade vyhlásil súd nezvestného za mŕtveho až po piatich rokoch po tom, čo sa stal nezvestným, čo spôsobilo veľké problémy. Druhýkrát som bol svedkom zmŕtvychvstania osoby, ktorá bola spätne vyhlásená za mŕtvu a po 11 rokoch sa vrátila z krajín bývalého Sovietskeho zväzu,“ rozpráva Diatka. Tento príbeh sa však neskončil len s návratom „zosnulého“. Spolu s novým občianskym preukazom sa údajne na neho vrhli aj samotní veritelia, teda tí, ktorým „zosnulý“ dlhoval nejaké peniaze.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.