19.01.2015, 00:00

Závet vyrieši viacero problémov

Hoci posledná vôla u Slovákov nie je veľmi obľúbená, je to najlepšia možnosť, ako dedičské konanie zjednodušiť.

Dedenie – to je často aj mnoho mesiacov rozdeľovania majetku. Vo svete ho bežne uľahčuje závet. Slováci ho však v praxi využívajú málo. Potvrdzuje to aj právnik Samuel Diatka. Zdôrazňuje však, že, „často sa informujú vopred, čo by bolo, keby... Je to dané tým, že mnohí sú rozvedení a majú deti z viacerých manželstiev, takže strácajú prehľad,“ hovorí Diatka.

A nielen to. Sám spomína na rôzne kuriózne „dedičské situácie“. „Stretol som sa s dvomi kurióznymi situáciami, obe sa týkali vyhlásenia za mŕtveho,“ opisuje právnik. „V prvom prípade vyhlásil súd nezvestného za mŕtveho až po piatich rokoch po tom, čo sa stal nezvestným, čo spôsobilo veľké problémy. Druhýkrát som bol svedkom zmŕtvychvstania osoby, ktorá bola spätne vyhlásená za mŕtvu a po 11 rokoch sa vrátila z krajín bývalého Sovietskeho zväzu,“ rozpráva Diatka. Tento príbeh sa však neskončil len s návratom „zosnulého“. Spolu s novým občianskym preukazom sa údajne na neho vrhli aj samotní veritelia, teda tí, ktorým „zosnulý“ dlhoval nejaké peniaze.


Aj advokát Milan Ficek si spomína na jeden prípad Američanky, ktorá žila dlhé roky v USA, no jej otec žil najprv v Amerike, neskôr v Mexiku, kde zároveň zomrel. Na Slovensku zanechal hodnotný rodičovský dom, ktorý zosnulý v závete určil svojej manželke. „Dcére sa to nepáčilo a závet napadla. Prípad sa však musel riešiť podľa amerických predpisov na Slovensku,“ hovorí Ficek. Ak by sa však takáto situácia riešila podľa slovenských pravidiel, závet by bol neplatný, pretože neobsahoval podstatné náležitosti.

V prípade, ak s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.