Tomáš Jezerčák executive manager, Partners Group SK |
Výhody a nevýhody
Stavebný úver aj hypotéka majú svoje za a proti. Výhodou stavebného úveru zo stavebnej sporiteľne je, že klient má garantovaný úrok na celé obdobie. Môže tiež robiť kedykoľvek mimoriadne splátky, čím si skráti lehotu splácania.
Pri hypotéke je výhodou, že je možné splácať ju až do 30 rokov, čo umožní klientovi získať nižšiu splátku. V minulosti platilo, že pri stavebnom úvere klient získal nižší úrok, avšak dnes to tak už nie je a aj pri hypotéke je možné získať nižšie úroky.
Na čo sa ktorý hodí a kedy sa oplatí
Stavebný úver považujem za vhodnejší pri menších úveroch, na ktoré sa môže klient pripraviť, čiže nasporiť určité percento z cieľovej sumy. Počas sporiacej fázy navyše pri splnení podmienok prispieva štát štátnou prémiou. Pri stavebnom úvere je možné čerpať úver bez dokladovania príjmu žiadateľa a takisto je možné dostať úver bez zakladania nehnuteľnosti. Pri dokladovaní účelu máte pri stavebnom úvere viac možností a môžete naň použiť aj faktúry na zariadenie domácnosti či drobné opravy.
Hypotéka sa oplatí vtedy, ak ste sa na financovanie bývania úverom nepripravovali sporením v stavebnej sporiteľni a považujem ju tiež za výhodnejšiu pri kúpe finančnej náročnejšej nehnuteľnosti.
Na čo si dať pozor
Vždy treba dbať na výber vhodného produktu na konkrétny účel. Bolo by chybou pre päťtisíc eur založiť rodinný dom alebo nastaviť si cieľovú sumu pri stavebnom sporení na zbytočne vysokú sumu, pri ktorej je nutné sporiť 10 – 15 rokov pre získanie nároku na stavebný úver.
V niektorých prípadoch môže byť zaujímavá i kombinácia produktov. Napríklad, na postavenie základov pri stavbe rodinného domu klient použije stavebný úver a následne, keď už stavbou môže ručiť banke, môže čerpať hypotéku na hodnotu budúcej stavby.