07.06.2014, 07:00

Zmizlo vám auto? Volajte najprv políciu

Ak vám ukradli auto, nezúfajte. Čím skôr to nahláste polícii a s dokladom, ktorý dostanete, choďte do poisťovne. Preverte si tiež poistné podmienky.


Krádež auta nemilo prekvapí. Treba si však zachovať chladnú hlavu a postupovať pragmaticky. Po zistení krádeže je postup pomerne jednoduchý. Napriek tomu, že majiteľ auta sa šoku vyhne len ťažko, je dobré sa na ňu pripraviť.

Ak vodič zistí, že o svoje auto prišiel, je povinný to hneď nahlásiť na polícii. Tam dostane potvrdenie, ktoré následne ukáže poisťovni. Krádež jej nahlási čo najskôr po oznámení na polícii, a to bez zbytočného odkladu. Ak klient o auto prišiel na Slovensku, odcudzenie musí poisťovni nahlásiť najneskôr do 15 dní, mimo územia SR je lehota na nahlásenie 30 dní.Časové limity poisťovne

Obdobie, za ktoré sa krádež vyšetrí, je pri každej poistnej udalosti iné. Poistné plnenie poisťovňa vypláca do 15 dní od ukončenia svojho vyšetrovania. Počas neho zisťuje rozsah svojich povinností. Napríklad Allianz-Slovenská poisťovňa vypláca klientom plnenie v priemere po 40 dňoch od nahlásenia krádeže. Či je obdobie kratšie, alebo dlhšie, závisí najmä od správy o výsledku šetrenia, ktorú vypracuje polícia.

Pozor na poistné podmienky

„Vodiči niekedy zabudnú nahlásiť poisťovni, že v minulosti stratili jeden z kľúčov a pri riešení poistnej udalosti potom nastáva problém,“ upozorňuje Artur Šturmankin z Allianz-Slovenskej poisťovne. Ak klient porušil podmienky, poisťovňa môže podľa neho znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie. „Dôvodom na to je väčšinou neodovzdanie všetkých kľúčov a ovládačov od vozidla alebo zabezpečovacieho zariadenia, nedôkladné zatvorenie či uzamknutie vozidla či neaktívne predpísané zabezpečovacie zariadenie," dodal Šturmankin.

Krádeží je menej

Počet odcudzených vozidiel na Slovensku z roka na rok klesá. Allianz-Slovenská poisťovňa v roku 2011 evidovala 582 krádeží áut, v roku 2012 to bolo 536 a vlani bolo ukradnutých 514 áut. Trend znižovania krádeží pokračuje aj v tomto roku. Za prvý kvartál zmizlo 103 áut poistených v Allianz-SP, čo je o 17 percent menej ako za prvé tri mesiace roka 2013. 

V kurze nie sú len najpredávanejšie a najdostupnejšie automobily, ako sú škodovky, či volkswageny. Prekvapením je takmer šesťstopercentný nárast krádeží luxusných tereniakov Range Rover. Kým v roku 2012 ich zmizlo majiteľom 5, vlani ich už ukradli 29.

     Hoci počet krádeží áut na Slovensku klesá a objasnenosť pomaly stúpa, vlani zlodeji ukradli 2 431 vozidiel a polícia ich našla len 565. V roku 2012 bolo nahlásených 2 546 zmiznutých áut a nájdených 523.

tasr/tur

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.