Pozastavenie ohláste živnostenskému úradu
Pozastaviť živnostenské oprávnenie je možné v celom rozsahu alebo aj čiastkovo na tú-ktorú živnosť. Pozastavenie živností sa oznamuje miestne príslušnému živnostenskému úradu a je spoplatnené 4 eurami. Pozastavenie je možné ohlásiť aj elektronicky, no ohlásenie musí byť podpísané Zaručeným elektronickým podpisom. Tento spôsob je spoplatnený 2 eurami. Dôvod pozastavenia sa neuvádza.
Minimálne prerušenie je na 6 mesiacov
Minimálne pozastavenie živnosti je na 6 mesiacov. Ak by ste v tomto čase napríklad získali nejaké zákazky, pozastavenie živnosti nemôžete prerušiť. Pozastavenie (prvé) na 6 mesiacov je nutné dodržať. Následne je možné predlžovať časový interval pozastavenia.
Úrady sa o pozastavení dozvedia
Správcovi dane a zdravotnej poisťovni pozastavenie živností oznámi živnostenský úrad. Príslušný úrad práce a Sociálna poisťovňa majú elektronickou formou diaľkovo umožnený prístup k údajom o podnikateľoch zapísaných v živnostenskom registri a ku zmenám týchto údajov. „Ak živnostník pozastaví prevádzkovanie živnosti, oznamuje túto skutočnosť Sociálnej poisťovni predložením rovnopisu oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti, na ktorej bude preukázaný dátum doručenia tohto oznámenia živnostenskému úradu,“ povedal nám Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
Budete bez odvodov
Pozastavenie prevádzkovania živnosti má za následok prerušenie platenia odvodov do Sociálnej poisťovne – povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia. Ale po obnovení živnosti (ktoré sa udeje automaticky po uplynutí obdobia prerušenia) si musíte ich odvádzanie obnoviť.
Faktúry vám môžu len dobehnúť
Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu, alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto dňom. Do nadobudnutia účinkov pozastavenia živnostenského oprávnenia je možné vykonávať všetky úkony spojené s podnikateľskou činnosťou.
Máte nárok na podporu v nezamestnanosti
Jednou zo základných podmienok vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. „Ak je živnostník zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môže si požiadať o dávku v nezamestnanosti v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, a v prípade, ak preukáže potrebnú dobu poistenia v nezamestnanosti (730 dní v posledných 3 rokoch), vznikne mu nárok na dávku v nezamestnanosti odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie,“ hovorí Peter Višváder.