Vyhrali ste v lotériii alebo hoci aj v plesovej tombole? V takom prípade si musíte zistiť, či z nej nemáte zaplatiť daň. Pretože – nie každá výhra je príjmom, ktorý môže byť oslobodený od dane. Ktoré výhry sa však zdaňujú a aké povinnosti sa pritom týkajú výhercu?
Dve kategórie výhier
Najskôr treba posúdiť, či vaša cena alebo výhra nepatrí do niektorej z dvoch skupín výhier, ktoré sú od dane oslobodené. Ako uvádza portál Verlag Dashofer, v prvej skupine sú výhry v lotériách a podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe individuálnej licencie ministerstva financií alebo obce. Sú to napríklad hry Loto, Joker, Keno, hazardné hry v kasínach, či dostihové stávky. Do druhej skupiny spadajú ceny a výhry, ktoré síce neprevyšujú hranicu 350 eur, ale ak ju prevýšia, zdaní sa len tento príjem presahujúci danú sumu.
Štyri skupiny príjmov
Ak vaša výhra nepatrí do žiadnej skupiny, ide o zdaniteľný príjem. V takom prípade sa na jej zdanenie musí určiť, o aký druh príjmu ide, do ktorej zo štyroch skupín príjmov, ktoré môže dosahovať fyzická osoba, spadá. Podľa portálu Verlag Dashofer platí, že ak cena alebo výhra nesúvisí s výkonom závislej činnosti daňovníka, s jeho podnikaním alebo s inou samostatnou zárobkovou činnosťou , ani s príjmom z kapitálového majetku , bude sa táto výhra považovať za „ostatný príjem“.
Daňové priznanie
V praxi existujú dva spôsoby zdanenia cien a výhier. Buď ju zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže, žrebovania alebo jej poskytovateľ, a to zrážkovou daňou vo výške 19 percent . Naproti tomu nepeňažnú cenu a výhru (prípadne výhry zo zahraničia) zdaňuje daňovník osobne na svojom daňovom priznaní. Pozor však, z takejto výhry treba zaplatiť aj odvody na zdravotné poistenie vo výške 14 % z vymeriavacieho základu.
Výhry u zamestnávateľa
Ak ste zamestnanec, nezabudnite na to, že zdanenie sa týka aj cien a výhier, ak súťaž vyhlási napríklad váš zamestnávateľ. Aj v tomto prípade sa však zdaní iba hodnota takej ceny prevyšujúcej hranicu 350 eur.