10.03.2016, 12:30

Fleet manažér alebo garážmajster? Pozrite sa, ako absurdné názvy prikrášľujú pracovné pozície

Orientovať sa medzi ponukami voľných pracovných miest len na základe názvu by bolo veľkou chybou. V mnohých prípadoch sa pozície s rovnakým názvom odlišujú náplňou práce. A často celkom výrazne. Existujú aj prípady, kedy aj honosne a odborne znejúca pracovná pozícia môže skončiť zakladaním papierov a varením kávy. Napríklad taký Office manager, Project manager, Account manager, Konzultant. Preto je vždy lepšie presne vedieť, čo od vás bude zamestnávateľ očakávať.

Nie je manažér ako manažér

Názov manažér ešte neznamená, že budete niekoho manažovať. V mnohých prípadoch ide o „samomanažovanie“ a veľké prikrášlenie s cieľom nájsť zamestnanca veľmi rýchlo. Medzi takéto tradičné pozície patria Manažér skladových zásob (skladník), Manažér logistiky (dispečer), Front Office Manager (recepčná), Fleet manager (garážmajster).

Drásač či cvikár

Medzi ponukami práce sa objavujú aj miesta, ktoré nepôsobia príliš vábne. Napríklad taká Práčka, Zarábač, Voskovač, Drásač, Stajník, Sadzač či Cvikár. Ide skôr o manuálne zamestnania, ktoré sa vyskytujú najmä v priemyselnej výrobe. Vo väčšine prípadov sú priamo odvodené od činnosti, ktorú pracovník vykonáva. Kreativita je v tomto prípade skôr nevýhodou.

Nové na Slovensku, ale nie vo svete

Na trhu práce máme aj veľa pozícií, ktoré sú pomerne nové a veľa ľudí ani nepozná ich náplň práce. Medzi takéto s istotou patria AML špecialista (ide o špecialistu na ochranu pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu), Dizajnér tvarovania kameňa (pracovník, ktorý vytvára plastiky a reliéfy z prírodného a umelého kameňa), Barista (odborník na prípravu kávy), Taxátor (pracovník zhotovujúci programy starostlivosti o les). Niektoré nemajú ešte ustálený názov.  V praxi si potom pracovník pripravujúci pizzu musí vyhľadávať ponuky hneď pre niekoľko výrazov. Medzi tie najfrekventovanejšie patria Pizziar, Pizzér, Pizzamajster, Pizzerista.

Práca snov? Objímač ľudí

V zahraničí sa objavujú aj naozaj exotické pracovné miesta, ktoré by u nás našli uplatnenie len veľmi ťažko. Napríklad  Profesionálny čakateľ v rade, Objímač ľudí, Stylista jedla, Profesionálna družička, Vlasový terapeut, Profesionálny čistič uší, Živá figurína či Vesmírny agent. Existujú dokonca pozície, pre ktoré nemáme ani žiaden slovenský ekvivalent či výraz, akými sú Pracovník, ktorý tlačí cestujúcich do metra, Pracovník, ktorý v hoteli zohreje posteľ, či Pracovník, ktorý určuje pohlavie u hydiny.

Aj keď možno považovať Slovensko za konzervatívne, je len otázkou času, kedy aj k nám prídu pracovné miesta a oblasti podnikania, ktoré môžu byť v súčasnosti považované skôr za sci-fi.

Zdroj: ISTP.sk

Hľadáte novú prácu? Tisíce ponúk na vás čakajú na portáli ISTP.sk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.