StoryEditor

Štát sprísnil predaj pôdy. V Európe však nie sme výnimka

Aké nové regule platia pri predaji pôdy, hľadaní kupca, pri zámenných zmluvách či vyvlastňovaní? Viete, čo môžete požadovať od štátu pri výkupe pôdy? Odpovedia vám naši experti.

1.
Zmeny v predaji a kúpe pôdy

Novela zákona o pôde v minulom roku obmedzila predaj pozemkov prostredníctvom zámenných zmlúv. Ako?

Poľnohospodársku pôdu ste mohli do júna minulého roka predať takmer komukoľvek a za hocičo. To však už neplatí. Novela priniesla hlavne zmeny v zámenných zmluvách. V praxi sa totiž zneužívali vo viacerých smeroch: pozemky sa začali zamieňať za hnuteľné veci, ďalej – výmeny pozemok za pozemok sa začali robiť v neprimeraných výmerách a napokon – status blízkej alebo príbuznej osoby (nevyhnutná podmienka výmeny) sa začal preukazovať nielen verejnými listinami, ale aj čestným vyhlásením. Od júla 2016 platia tieto zmeny. Pozemky sa už nesmú zamieňať za hnuteľné veci. Výmena pozemku za pozemok môže byť len v prípade, že ich hodnoty sú porovnateľné, pričom hodnoty zamieňaných pozemkov sú porovnateľné vtedy, ak ich rozdiel nie je väčší než 10 percent. Čestné vyhlásenie o tom, že ide o blízku alebo príbuznú osobu, sa zo zákona celkom vypustilo.

2.
Postup pri zmene majiteľa v obci

Ako mám postupovať, ak chcem predať poľnohospodársku pôdu a nájdem si kupca vo svojej obci?

Ak ste predávajúci, ktorý ponúka pozemok, dohodnete sa s ním na takej cene, o ktorej rozhodnete podľa vlastnej vôle. Od starostu obce alebo od regionálneho úradu agrokomory si vyžiadate potvrdenie, že v obci podnikáte v poľnohospodárstve. Doklad o tom musíte priložiť k zmluve o predaji. S kupcom spíšete zmluvu, či už u notára, alebo právnika, ale môžete to urobiť aj bez nich. Nezabudnite, že prednostné právo na kúpu vašej pôdy majú družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci vo vašej alebo v susednej obci, kde sa pozemok nachádza.

3.
Postup pri zmene majiteľa mimo obce

Čo ak si na svoj pozemok nenájdem kupca vo svojej obci, čo mám robiť?

V 1. kole musíte hľadať kupca v obci susediacej s tou, v ktorej sa pôda nachádza. Ak kupca tam nenájdete, v 2. kole ho môžete hľadať hocikde inde na Slovensku. Musí to však byť farmár, ktorý podniká v poľnohospodárstve najmenej tri roky. Okresný úrad vydá kupcovi, s ktorým sa dohodnete, do 30 dní osvedčenie – ak spĺňa podmienky podľa zákona. Nezabudnite, že podmienkou je, že kupcom musí byť agropodnikateľ, ktorý najmenej tri roky pôsobí v poľnohospodárstve a má na Slovensku pobyt alebo sídlo aspoň 10 rokov. Ak nenájdete kupca nikde na Slovensku, v 3. kole ho môžete hľadať, či už fyzickú...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-01 21:04:03 - Feat.: - Title: Rumunský premiér predstavil svojho nového poradcu, robota s umelou inteligenciou 02 - Modified: 2023-03-08 10:00:00 - Feat.: - Title: Inovácia podnikania po novom. Ako to bude fungovať a aké novinky firmy čakajú? 03 - Modified: 2023-02-18 14:01:14 - Feat.: - Title: Treba dofinancovať výpadky cien energií vysokých škôl aj za tento rok, povedal rektor Univerzity Komenského 04 - Modified: 2023-02-15 16:36:06 - Feat.: - Title: Firmám štát s energiami pomôže. Výzvy budú zverejnené budúci týždeň, informuje Hirman 05 - Modified: 2023-02-15 10:48:47 - Feat.: - Title: HN24: Štát
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. apríl 2023 02:43