Postaviť štát z hlavy na nohy
Skúsenosť mi hovorí, že s plnením svojich programov si vlády ťažkú hlavu nerobia. Lebo, ako vieme, papier znesie všetko.
Ale ak to nová vláda myslí s ľuďmi dobre, mala by sa poučiť a nebáť sa prihlásiť k iniciatíve, ktorú predstavili pred voľbami ekonómovia Martin Filko, Ľudovít Ódor a Štefan Kišš - Najlepší z možných svetov (Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politike). Iniciatíva totiž reflektuje spoločenskú objednávku na to, aby sa Slovensko znova postavilo z hlavy na nohy. Hlavne v školstve, zdravotníctve ale aj v polícii, prokuratúre a justícii. Vláda by mala mať ambíciu zriadiť na ministerstvách profesionálne analytické tímy, podobné tomu, aký pracuje na rezorte financií a odpolitizovať vysokých štátnych úradníkov. Potom uznám, že politici prestali ľudí vodiť za nos.
Vladimír Turanský, editor prílohy Podnikanie
Neúspešné ťaženie
Od roku 2008 dodnes sledujem už najmenej štvrté obrovské ťaženie proti byrokracii v podnikaní. Bol medzi nimi Miškovov utopický Singapur, Malatinského teoretizovanie o opatreniach a kdesi dávno na začiatku, v roku 2008, celoeurópsky Akčný program vnútený pánmi z Bruselu celej únii, no pre Slovensko nedostižný. No a dnes vyšla vláda opäť s jedným ambicióznym „komplexným riešením na znižovanie administratívneho zaťaženia pri podnikaní“. Avšak čo také zmení, ak sa tri vlády za osem rokov v praxi týmto problémom takmer nepohli? Mimochodom, viete koľko času z pracovného mesiaca musí stráviť nad papiermi slovenský živnostník s firmou do 10 zamestnancov? Plný týždeň. Z medzinárodného porovnania 178 štátov sme boli ešte pred pár rokmi na 129. mieste. Dostať sa hoci len do prvej stovky krajín, aj keby sa hneď neznížili dane, živnostníci by si aspoň narovnali chrbát a popísali by menej orazítkovaných papierov.
Tatjana Rundesová, editorka prílohy Podnikanie
Správny krok
Koniec daňovej licencie, iným slovom aj dane zo straty, je pozitívny krok. Daň umelo zvyšovala náklady hlavne menších podnikateľov a tých, ktorí v biznise ešte len začínali. Je tiež šanca, že každé euro navyše, ktoré ostane firme, podnikateľ zase zhodnotí. Minulej vláde by sa dalo vytknúť akurát to, že vôbec daň v predošlom období zaviedla a súčasnej vláde zas fakt, že licenciu chce zrušiť až v roku 2018.
Veronika Sokolová, redaktorka Servisných príloh
Koncipienti na druhej koľaji
Advokátski koncipienti evidentne a opäť prioritou vlády nebudú. Tá neplánuje prehodnocovať úpravu kritizovanej a nezmyselne dlhej povinnej 5-ročnej praxe. Pravdepodobne nepríde ani k zrovnoprávneniu postavenia vyšších súdnych úradníkov, ktorých prax sa do koncipientúry nezapočítava. Je pritom zarážajúce – a takisto bezúčelové – že Slováci na advokátske povolanie musia pripravovať dlhšie ako 24 európskych kolegov.
Martin Ducár, redaktor venujúci sa justícii