Poisťovňa Slovenskej sporiteľne dosiahla za deväť mesiacov novú produkciu vo výške takmer 923 mil. Sk. Aj v treťom štvrťroku si tak udržala vedúcu pozíciu v novej produkcii na slovenskom trhu životného poistenia. Celkový objem novej produkcie na trhu životného poistenia dosiahol od začiatku roka ku koncu tretieho štvrťroka 2004 výšku 4,25 mld. Sk. Oproti rovnakému obdobiu roku 2003 to predstavuje 24,5-percentný nárast. Na tomto náraste sa výraznou mierou podieľala Poisťovňa Slovenskej sporiteľne, ktorá dosiahla objem novej produkcie 922,873 mil. Sk, t. j. takmer 22 % z celkovej novej produkcie životného poistenia. Celkové predpísané poistné dosiahlo výšku 14,26 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 13,6 %. Poisťovni Slovenskej sporiteľne patrí s objemom 848,584 mil. Sk a podielom necelých 6 % piate miesto na slovenskom trhu životného poistenia. (hn/rk)
Talianska centrálna banka v aktuálnej polročnej správe upozornila na možné negatívne efekty vysokej ceny ropy a opätovného posilnenia eura na taliansku ekonomiku. Podľa hlavného ekonóma banky Salvatora Rossiho okrem toho môže taliansku ekonomiku opäť zaťažiť i vysoký deficit verejných financií. Ako ďalej vyplýva z bankovej správy, v roku 2005 sa tak krajine nemusí podariť dosiahnuť ani Medzinárodným menovým fondom očakávaný hospodársky rast na úrovni 1,7 %. Banka v správe upozornila i na možné účinky zníženia daňového zaťaženia, ktoré od roku 2005 plánuje zaviesť taliansky kabinet na čele so Silviom Berlusconim. Zníženie daňového zaťaženia je totiž podľa Talianskej národnej banky možné len pri trvalom poklese výdavkov. Centrálna banka varovala aj pred následkami daňovej reformy na deficit verejných financií v prípade, ak sa verejné výdavky neznížia. Navyše, daňová reforma bude v budúcom roku pre očakávaný nízky hospodársky rast ťažko financovateľná. Aj v roku 2005 bude hrubý domáci produkt (HDP) Talianska rásť len veľmi pomaly, predpokladá centrálna banka. Udržanie deficitu pod úrovňou 2,7 % HDP je preto nevyhnutnou podmienkou na podporu rozvoja talianskej ekonomiky. Tohtoročný cieľ stlačiť deficit verejných financií na 2,9 % HDP je však podľa banky dosiahnuteľný. (TASR)
Divízia holandskej finančnej skupiny ING Group, ING Canada Inc, plánuje predať najmenej 32 mil. kmeňových akcií v prvotnej verejnej ponuke (IPO), ktorá by mohla mať hodnotu viac ako 600 mil. USD. Prospekt emitenta nezahŕňa žiadne informácie o cene alebo časovom rozvrhu IPO. Analytici predpokladajú hodnotu IPO na úrovni 622 mil. USD. ING Canada je najväčším poskytovateľom poistenia majetku a škôd v Kanade, kde má 10,6-percentný trhový podiel. Predaj akcií ING Canada zabezpečí syndikát finančných spoločností na čele s Merrill Lynch Canada Inc a CIBC World Markets a umiestni ich na burze v Toronte. Materská spoločnosť ING Group použije časť výnosov z IPO na financovanie nákupu spoločnosti Allianz of Canada, ktorá je divíziou nemeckej poisťovne Allianz. Pobočka ING Bank Bratislava je súčasťou holandskej ING Group, ktorá je treťou najväčšou finančnou skupinou v Európe. Pôsobí v 65 krajinách sveta a má viac ako 90 tis. zamestnancov. Zameriava sa najmä na firemných a inštitucionálnych klientov. Skupinu na Slovensku zastupuje aj poisťovňa ING Nationale-Nederlanden. (SITA, Reuters)
Česká republika získala 19 ponúk na odkúpenie portfólia klasifikovaných úverov v celkovej hodnote 24,1 mld. CZK. V utorok o tom informovala Konsolidační agentura. Agentúra zaregistrovala do konečného termínu deväť domácich a desať zahraničných záujemcov o kúpu balíka klasifikovaných úverov. Všetky nedobytné pohľadávky ponúkané na odpredaj patrili k aktívam Komerční banky a v súčasnosti sú v držbe divízie Konsolidační agentury Konpo. Agentúra prevzala tieto úvery z Komerčnej banky s cieľom očistiť jej portfólio od nedobytných pohľadávok pred uskutočnením predaja banky finančnej skupine Societe Generale v roku 2001. Agentúra poskytuje na predaj dva balíky klasifikovaných úverov. Prvý v hodnote 17,8 mld. CZK, ktorý zahŕňa nedobytné pohľadávky klientov v konkurze, a druhý balík vo výške 6,3 mld. CZK s pohľadávkami nekonkurzných klientov. Podľa agentúry má 11 investorov záujem o obidva balíky úverov. Agentúra bude prehodnocovať investorov a do 7. decembra oznámi svoje rozhodnutie.
Konsolidační agentura musí ukončiť svoju činnosť v roku 2007 a dovtedy chce predať čo najviac zo svojho portfólia v hodnote 168 mld. CZK. (SITA, Reuters)
Slovenská ratingová agentúra (SRA) priradila správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management, a. s. (VÚB AM) dlhodobé ratingové hodnotenie BBB+ so stabilným výhľadom. Je to ratingové hodnotenie na úrovni rizika Slovenskej republiky pre transakcie v cudzích menách. Ratingové hodnotenie kvality manažmentu VÚB AM je Q3+, čo znamená nadpriemernú úroveň riadenia procesov, manažmentu portfólia a schopnosti zhodnotenia vplyvov vonkajšieho prostredia. Informovala o tom SRA.
Správcovská spoločnosť VÚB AM patrí podľa agentúry medzi lídrov na slovenskom trhu otvorených podielových fondov. Objemom spracovaného majetku vo výške okolo 15 mld. Sk sa drží medzi najsilnejšími troma subjektmi na trhu. V súvislosti so zmenou legislatívy správcovská spoločnosť získala licenciu na správu individuálneho portfólia klientov a poradenskú činnosť, čo vytvára podľa SRA predpoklady aj na ďalšie zvyšovanie objemu majetku pod jej správou.
"Silnými stránkami správcovskej spoločnosti zostávajú aj naďalej systém interného riadenia a manažovania portfólia. Predpisová základňa správcovskej spoločnosti je na veľmi dobrej úrovni," uvádza SRA. Významnou kvalitatívnou zmenou v oblasti riadenia spoločnosti a jej podielových fondov bolo pritom zavedenie nového informačného systému v roku 2004. Agentúra SRA hodnotí pozitívne aj zámer spoločnosti ďalej posilňovať systém na skvalitnenie manažovania rizika investičného portfólia. (SITA)
Maďarská banka OTP nemá podľa svojho generálneho riaditeľa Sándora Csányiho žiadnu inú možnosť, len pokračovať v útočnej stratégii expanzie v strednej Európe. V budúcnosti by mohla preniknúť aj do západnej Európy, keď získa potrebné množstvo kapitálu.
OTP Bank odhaduje nárast svojho čistého zisku počas troch rokov na 1 mld. eur. Keď nadobudne dostatočnú finančnú silu, bude môcť vstúpiť na trh západných krajín Európskej únie. "OTP má množstvo príležitostí na rast minimálne na ďalších 10 rokov. Ak tieto možnosti banka vyčerpá a začne stagnovať, manažéri odstúpia zo svojich funkcií," dodal Csányi. V blízkom čase plánuje OTP Bank uskutočniť akvizície v strednej a vo východnej Európe a získať najmenej 10-percentný podiel na každom trhu, na ktorom pôsobí.
Maďarská banka má záujem o srbskú piatu najväčšiu banku Jubanka a chorvátsku bankovú spoločnosť Nova Banka. OTP Bank tiež plánuje zvýšiť svoju účasť na Slovensku a v Rumunsku, kde už pôsobí. Csányi predpokladá, že počas piatich rokov začne v regióne strednej a východnej Európy väčší konsolidačný proces zahŕňajúci fúzie a akvizície medzi najväčšími bankovými skupinami. (SITA, Reuters)