Neboli ste za posledný rok ani na jednej bytovej schôdzi? A vôbec, netušíte, či vôbec niekto nejakú zvolal? Nie ste jediný, chronickým problémom viacerých bytoviek na Slovensku je, že vlastníci bytov nechodia na zhromaždenia svojho bytového domu. Ak sa rozhoduje o dôležitých veciach, nie sú uznášaniaschopní. To znamená, že si jednoducho neodhlasujete napríklad opravu schodiska, kaziaceho sa výťahu alebo ošumelých balkónov. Základom je preto prísť na domovú schôdzu a hlasovať.
Jasné pravidlá musia fungovať
Hlasuje sa buď nadpolovičnou väčšinou prítomných vlastníkov hodinu po začiatku zhromaždenia, okrem výnimiek. Dané sú dané zákonom. Touto väčšinou nemožno hlasovať v prípadoch, na rozhodnutie ktorých je striktne daná dvojtretinová väčšina vlastníkov.
Ak by chceli vlastníci opätovne rozhodnúť o tej istej veci do jedného roka a nahradiť tak predchádzajúce rozhodnutie, môžu tak urobiť len so súhlasom nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.
„Netýka sa to hlasovania o tých veciach, pre ktoré vyžaduje zákon dvojtretinovú väčšinu. Tam je potrebný súhlas viac ako štyroch pätín všetkých vlastníkov," hovorí Petra Jurčáková, prezident Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
Vlastníci získavajú neúplné informácie aj pred finančne náročnými investíciami. Slabá osveta je aj v mnohých domoch pred komplexnou obnovou bytového domu. Takéto situácie potom môžu vyvolať v bytovkách nedôveru. Nespokojní vlastníci ich zvyknú r...
Zostáva vám 85% na dočítanie.