01.05.2016, 00:00

Tieto štyri zručnosti nesmú chýbať žiadnemu lídrovi. Pozrite si, ktoré to sú

Viesť a motivovať ľudí sa dá mnohými spôsobmi. Len málokto ale ovláda jemné zručnosti ako vyjednávanie, tvorba morálky či vytváranie vzťahov.

Tieto štyri zručnosti nesmú chýbať žiadnemu lídrovi. Pozrite si, ktoré to sú
Zdroj: Reuters

Práve "soft skills", ako sa hovorí týmto zručnostiam, odlišuje dobrých šéfov od tých, ktorí sa riadia len číslami, tabuľkami a nariadeniami. A ako rozpoznáte šéfa so zručnosťami soft skills?

  • Počúvanie

Ľudia, ktorí komunikujú správne, sú dobrí nielen vo vyjadrovaní vlastných myšlienok, ale aj v počúvaní nápadov iných. Treba sa teda snažiť nielen prehlušiť všetkých v miestnosti svojím prejavom, ale aj utíšiť sa a pozorne počúvať kolegov.

Tip: Ak vám kolega alebo podriadený hovorí os vojej vízii, píšte si poznámky, prehodnoťte jeho slová a buďte otvorený názorom.

  • Komunikácia

Schopnosť správne komunikovať je pre tvorbu a udržiavanie vzťahov nevyhnutná. Šéfovia, ktorí majú prax v tom, ako si vymieňať nápady zvyknú podriadených manažovať efektívnejšie a vytvárajú aj produktívnejšie pracovné prostredie.

  • Neverbálna komunikácia

Reč tela môže byť u ľudí často dôležitejšia ako tom čo práve hovoria. Výskumy ukazujú, že to, čo hovoríme, má len 7 percetný vplyv na to, ako si poslucháči vykladajú naše slová. Naproti tomu, reč tela má vplyv až 55 percent.

Tip: Pri rozprávaní udržujte očný kontakt, preukážete tým kolegom svoj rešpekt. Chrbát držte vzpriamene a ruky nedržte prekrížené.

  • Oznamovanie zlých správ

Nikto nechce byť poslom zlých správ, ale každý líder vie, že je to súčasť jeho práce. Schopnosť oznamovať citlivo a taktne zlé novinky robí lídra lídrom.

Tip: Aj menej pozitívne správy osznamujtekolegom osobne. Prevezmite zodpovednosť, buďte úprimný najviac ako sa dá a dajte kolegom šancu reagovať, vyjadriť svoj názor a diskutovať.

Zdroj: Business Insider

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.