StoryEditor

Nové smernice aj pre daňové oázy

27.04.2004, 00:00
Autor:
jhjh
Nové smernice aj pre daňové oázy, Európska únia sprísni boj proti praniu špinavých peňazí

Handelsblatt
Európska komisia zosilní boj proti praniu peňazí určených na financovanie teroristických organizácií. Podľa komisára vnútra a spravodlivosti Antonia Vitorina, existujúce európske zákony v tomto smere nepostačujú. Návrh v poradí už tretej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí jeho úrad predloží členským štátom únie ešte pred letným dovolenkovým obdobím. Nové opatrenia poslúžia na rýchlejšiu identifikáciu kriminálne nadobudnutých zdrojov, prípadne aj na ich zabavenie. To však predpokladá, že sa prehĺbi cezhraničná spolupráca národných policajných úradov. A, napríklad, bankoví úradníci dostanú lepšiu ochranu, ak upozornia vyšetrovacie orgány na podozrivé finančné operácie.
Všeobecný zákaz prania špinavých peňazí platí už od roku 2001, keď Európska únia v tejto oblasti prijala tzv. druhú smernicu. Iniciátori novely zahŕňajú teraz do nej zahŕňajú aj boj proti ilegálnemu financovaniu terorizmu. Ak zámer presadia, do európskeho zákona budú prevzaté aj odporúčania parížskeho úrad FATF (Financial Action Task Force), založeného v roku 1989. Táto inštitúcia vlani vypracovala katalóg 40 odporúčaní pre celosvetový boj proti praniu špinavých peňazí a jej pozícia sa stále zlepšuje. V súčasnosti združuje 33 členov.
Európska komisia vyjadrila poľutovanie nad tým, že napriek zintenzívneniu snáh o koordináciu boja proti organizovanému zločinu sa zatiaľ nepodarilo vytýčiť aj spoločnú politickú stratégiu. Komisia sa snaží, napríklad, o jednotnú definíciu finančných kriminálnych činov aj o presnú a nedvojznačnú klasifikáciu skutkovej podstaty daňového podvodu. Bude sa však musieť postarať aj o to, aby nová smernica platila i na území tzv. daňových oáz únie. Medzi ne patria Britské ostrovy a niektoré zámorské územia v Karibiku. (hn/gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
12. august 2022 15:04