Na majetok myslite ešte pred svadbou
Za slobodna kúpila naša čitateľka stavebný pozemok,stavebné povolenie bolo tiež vydané na moje meno za slobodna. „Počas výstavby domu som uzavrela manželstvo s tým, že všetko je písané, všetky faktúry doklady sú vystavované na moje meno. Ideme kolaudovať stavbu kolaudácia je evidovaná na moje meno a jediný vlastník som ja, ale už vydatá,“ opisuje nám svoj príbeh. Zaujíma ju, ako sa v prípade rozvodu delí táto nehnuteľnosť aj s pozemkom a taktiež aj v prípade úmrtia jedného z manželov. Manžel má dieťa z prvého manželstva.
Záleží aj na dokončení domu
Ako jej radí advokát Martin Hurtaj, pokiaľ ide o dom, záleží od toho, do akej miery bol postavený v čase uzavretia manželstva. „Pokiaľ boli v tom čase už postavené obvodové múry, priečelia, respektíve už išlo o hrubú stavbu, tak je dom vašim výlučným vlastníctvom. V prípade rozvodu by mal manžel nárok len na vyporiadanie investícii, ktoré sa realizovali za trvania manželstva do vášho domu.“
Inak by dom mal patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak by aj bol na katastri zapísaný dom ako výlučný majetok našej čitateľky, môže sa manžel domáhať určenia, že patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). „V oboch prípadoch navrhujem postupovať tak, aby výsledkom boli podiely zodpovedajúce skutočnému financovaniu domu. Za týmto účelom odporúčam kontaktovať právnika aby vám pripravil potrebné právne úkony,“ uzatvára Hurtaj.
Čo robiť v prípade dlhu
Inak by sa postupovalo v prípade, ak by čitateľka mala dom v banke napríklad zaťažený hypotékou či ďalšie pôžičky, ešte pred svadbou. „Uzavretie manželstva na to nemá žiaden vplyv. Exekútor na majetok vášho prípadného manžela nebude môcť siahnuť, nakoľko dlh nevznikol počas manželstva. Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov,“ konštatuje advokát Milan Ficek. To ale nie je jej prípad.