Ako tvrdí advokát Róbert Bános, zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. „Ako rodič ste povinný platiť výživné až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Všeobecne by sa dalo konštatovať, že dieťa je schopné samo sa živiť, ak dokáže samo uspokojovať svoje potreby. Pokiaľ sa rozhodnete prestať platiť výživné, nemôžete to urobiť len tak samovoľne, ak bola vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu.“ Treba podať na príslušný súd, ktorým je súd v obvode ktorého má dcéra bydlisko, návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.
Podajte žiadosť na súd. Aj pri dohode
Aj v tom prípade, že by ste sa so svojou dcérou dohodol na zrušení vyživovacej povinnosti, advokát odporúča písomnú dohodu a tiež podať návrh na súd. Až vydaním rozsudku o zrušení vyživovacej povinnosti si budete môcť byť istý, že pôvodný rozsudok bol zrušený a že vaša vyživovacia povinnosť voči dcére určite zanikla. Je to určite lepšie, ako keby sa otec neskôr musel brániť voči exekúcii, ktorú by mohla dcéra teoreticky navrhnúť, pokiaľ by pôvodný rozsudok nebol zrušený.
Pri vysokoškolskom štúdiu výživné trvá
V praxi sa mnohí rozvedení rodičia stretávajú s tým, že nevedia, čo znamená, že ,,je dieťa schopné samo sa živiť?“ Vždy to závisí od konkrétnych okolností daného prípadu. Tento stav ovplyvňujú podľa advokáta rôzne faktory, ako napríklad vek dieťaťa, zdravotný stav, či dieťa ešte študuje, či je schopné sa zamestnať, vykonávať nejakú prácu.
Napríklad samotná skutočnosť, že dieťa brigáduje, ešte nezakladá právo rodičov, aby prestali platiť výživné. Alebo ak dieťa po strednej škole sa rozhodne pokračovať v štúdiu na vysokú školu, vyživovacia povinnosť stále trvá.