20.08.2021, 09:09

Dotáciu na kompenzáciu máte aj na viac pomôcok naraz

Príspevky na vozíky, prevádzku auta, na mobily, počítače či zdvíhacie zariadenie dostanú osoby s ŤZP od štátu. Aké podmienky musia splniť a ako pri žiadosti treba postupovať? Všetko sa dozviete z nasledujúcich informácií, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

Dotáciu na kompenzáciu máte aj na viac pomôcok naraz
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. Druhy príspevkov

Akými druhmi príspevkov podporuje štát ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím?

Štát podporuje sociálne začlenenie osôb s ŤZP do spoločnosti tým, že im poskytuje pomoc vo forme jednorazových a opakovaných peňažných súm, ktorými kompenzuje ich ťažký hendikep. Na tento účel sa poskytujú rôzne druhy príspevkov, z nich opakované sú: príspevok na osobnú asistenciu, na prepravu, na kompenzáciu zvýšených výdavkov alebo príspevok na opatrovanie. Naopak, jednorazové príspevky sú na kúpu, výcvik používania a úpravu pomôcky, ďalej na jej opravu, na kúpu zdvíhacieho zariadenia, na kúpu alebo úpravu osobného auta, na úpravu bytu, rodinného domu alebo garáže.

2. Nevyhnutná pomoc

Čo sa rozumie pod pomôckou, ktorá je určená na aktivity aj na bežný život hendikepovaného človeka?

Za pomôcku sa považuje vec alebo zariadenie, ktoré takej osobe umožňuje, prípadne sprostredkuje robiť činnosti, ktoré by bez ich použitia sama robiť nemohla. Alebo by to bolo pre ňu spojené s nadmernou fyzickou záťažou, prípadne by jej to trvalo neúmerne dlho. Môže to však byť aj špeciálny softvér alebo jeho aktualizácia, ktoré umožnia takému človeku používať počítač a iné technické zariadenia. Ďalej to môže byť osobné auto, ale iba na výcvik jeho používania, taktiež vycvičený pes. Pod výcvikom používania pomôcky sa rozumie činnosť potrebná na to, aby človek získal vedomosti, zručnosti a schopnosti na jej používanie alebo na overenie schopnosti, ako ju používať.

3. Viac dotácií

Je možné dostať príspevok aj na viaceré pomôcky naraz?

Je to možné – príspevok sa poskytne aj na kúpu viacerých pomôcok, ak hendikepovaná osoba spĺňa podmienky na poskytnutie príspevku na kúpu každej z nich. Je to možné aj v prípade kúpy a úpravy pomôcky vtedy, keď si viaceré osoby s postihnutím kupujú a upravujú jednu spoločnú pomôcku. Ďalej sa financie môžu poskytnúť na výcvik používania pomôcky, ak je osoba s ŤZP na ňu odkázaná podľa komplexného posudku a potrebuje získať vedomosti, zručnosti a schopnosti na jej používanie alebo na overenie svojej schopnosti ju používať.

4. Predpísaný zoznam

Čo ak poznám pomôcky, ktoré sa u nás nepoužívajú a dajú sa kúpiť len v zahraničí? Môžem sa uchádzať o príspevok?

Financie možno poskytnúť len na po

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.