20.08.2021, 10:15

S preukazom ŤZP máte nárok na štátny príspevok

Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím si pomocou štátu môžu zmierniť ťažkosti. Ak získajú preukaz ŤZP, majú možnosť využívať rôzne kompenzácie a zľavy, ktoré im zjednodušia život. Výška finančného príspevku je rôzna a určuje sa na základe potrebných pomôcok alebo ich úprav.

S preukazom ŤZP máte nárok na štátny príspevok
Zdroj: Dreamstime

Na preukaz má nárok osoba, u ktorej je funkčná porucha vyššia ako 50 percent. Ide teda o človeka s nedostatkom telesných, zmyslových alebo duševných schopností a tento stav pretrváva dlhšie ako 12 mesiacov. Miera funkčnej poruchy sa vyjadruje v percentách, a to v zmysle, do akej miery dané ochorenie obmedzuje funkčnosť organizmu.

Kto posudzuje zdravotný stav

Osobný lekár vypracuje lekársky nález o postihnutí a vyjadrí sa, či pacient má ťažké zdravotné postihnutie a či je odkázaný na pomoc ďalšej osoby. Zároveň stanoví termín opätovného posudzovania zdravotného stavu. Lekársky nález ďalej putuje k posudkovému lekárovi na úrade.

Ten si môže, ale nemusí, posudzovanú osobu predvolať na odborný posudok. Pre odborný posudok sa lekár obyčajne rozhodne vtedy, ak sú v náleze nejaké nezrovnalosti, prípadne ak má lekár pochybnosti o diagnostickom závere.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.