17.07.2016, 00:02

Ďalšie prehraté spory Slovenska v Štrasburgu

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil tri rozsudky v prípadoch proti Slovenskej republike. Všetky tri prípady sa týkajú systému regulovaného nájomného.

Ďalšie prehraté spory Slovenska v Štrasburgu
Zdroj: HN Archív

Slovensko prehralo ďalšie spory o regulované nájomné. Na súd v Štrasburgu sa sťažovatelia obrátili ešte v roku 2007 a sťažovali sa na porušenie ich práva na pokojné užívanie majetku. To malo spôsobiť uplatňovanie regulácie nájomného na byty, ktoré vlastnia. Súd im dal za pravdu a priznal šiestim sťažovateľom 405 800 eur ako náhradu majetkovej škody a nemajetkovej ujmy. Suma je však oveľa nižšia ako pôvodne sťažovatelia požadovali. Za trovy konania im súd celkovo priznal 7 000 eur.

Regulované nájomné chráni nájomníkov v bytoch, ktoré sa po znárodnení za komunizmu dostali po roku 1989 späť do vlastníctva pôvodných majiteľov. Vlastníci týchto stavieb dlhodobo kritizujú, že toto nájomné je v porovnaní s trhovými cenami niekoľkonásobne nižšie a nestačí ani na opravu budov. V súčasnosti je takýchto poškodených vlastníkov približne 300.

Slovenský parlament už v roku 2011 schválil zákon, podľa ktorého majitelia reštituovaných bytov mohli dať výpoveď osobám platiacim regulované nájomné. Podľa platnej legislatívy by sa malo regulované nájomné uplatňovať do konca roka 2016. Po tomto termíne vlastníci môžu žiadať od nájomníkov trhové nájomné. Výnimkou je iba Bratislava, kde nájomcovia, ktorým bola obcou priznaná  bytová náhrada, nemusia opustiť doteraz obývané byty. „Urobiť tak musia až keď im obec zabezpečí náhradné bývanie. Počas tohto prechodného obdobia nájomcovia naďalej platia regulované nájomné a obec dopláca vlastníkom rozdiel k trhovému nájomnému,“ hovorí predseda OZ vlastníkov nehnuteľností s regulovaným nájomným Karol Spišák. Postupne by tak regulované nájomné malo úplne zaniknúť. Zákon z roku 2011 však podľa predsedu združenia nie je ideálny. Nevyhovuje ani jednej dotknutej strane, teda ani vlastníkom, ani nájomníkom, dokonca ani obciam. Od samého  začiatku spôsoboval v praxi nemalé problémy, kedže nerieši komplexne všetky byty, kde sa uplatňuje regulované nájomné,“ dopĺňa Spišák.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.