Mladí ľudia si vlastný bankový účet otvárajú v priemere vo veku medzi 18. a 19. rokom. Vyplynulo to z údajov prieskumu agentúry TNS Slovakia medzi generáciou tzv. millennials vo veku 12 - 26 rokov. Dvadsiaty rok života je v prípade generácie „millennials“ zlomový – vtedy sa stáva väčšina z nich finančne nezávislá od rodičov. Bankový účet je pre nich čoraz väčšou samozrejmosťou.
Najviac závislá od príjmu od rodičov je v súčasnosti samozrejme najmladšia skupina od 12 do 15 rokov. Rodičovská peňaženka je kľúčovým zdrojom príjmu pre osem z desiatich opýtaných (81 percent) mladých ľudí. Vekom miera tejto závislosti postupne klesá. Závislosť od rodičovského príjmu priznávajú dve tretiny stredoškolákov (66 percent) a každý druhý vysokoškolák (52 percent). Nezanedbateľnú úlohu majú pre millennials aj peniaze od starých rodičov a finančné dary.
Vekom sa zvyšuje ochota mladých ľudí privyrobiť si počas brigády. Na zárobok využíva svoj voľný čas tretina stredoškolákov (35 percent ) a necelé dve tretiny vysokoškolákov (60 percent). Mladí si účet otvárajú najmä kvôli príjmom z brigády. Zriaďujú si ho častejšie, ako tomu bolo ešte pred dvomi rokmi. Majú ho už v priemere dvaja z troch opýtaných vo veku 16 -19 rokov (69 percent), pričom pre vysokoškolákov je už úplnou samozrejmosťou (95 percent). Spolu s účtom využívajú najčastejšie internetbanking a platobnú kartu.
ČSOB prichádza od dnes s novým konceptom pre mladých „Nečum a makaj“. Jeho posolstvo je jasné - sekni so sáčkovými polievkami a makaj na sebe s FUN účtom od ČSOB. Cieľom konceptu je podporiť samostatnosť študentov a motivovať ich, aby už teraz prebrali zodpovednosť sami za seba a svoju budúcnosť. "Ide dlhodobý koncept, v ktorom budeme študentom radiť vo viacerých oblastiach a motivovať ich, aby už počas štúdia ovplyvnili to, do akej miery budú úspešní v budúcnosti,“ vysvetľuje riaditeľka Odboru komunikácie ČSOB Andrea Király.