Rozhodli ste sa obdarovať len jedno z detí. Pokiaľ ide o vec menšej hodnoty, nemusí to narušiť vzťahy v rodine. Horšie situácie nastanú, ak rodičia darujú nehnuteľnosti. Také prípady neraz končia na súdoch. Notári radia, aby ste dôkladne zvážili tento krok.
1. Musíte mať jasno v tom, čo chcete darovaním dosiahnuť
Rodičia by mali mať jasno, čo chcú darovaním dosiahnuť. Ak totiž chcete prejaviť týmto spôsobom vďaku tomu z potomkov, ktorý sa o vás stará, tak by to nemal byť žiaden morálny problém. Právo však, ako upozorňuje Pavol Dorič, notár so sídlom Notárskeho úradu v Košiciach, nijakým spôsobom nezvýhodňuje starostlivosť potomkov. „Rodič by mal zohľadniť, čo ktoré dieťa už od neho dostalo. Čo chce dať tomu, kto sa o neho postará v chorobe a starobe,“ odporúča notár. V každom jednom prípade by ste však nemali konať bezhlavo. „Mnohokrát je vhodné a aj potrebné vyhľadať pomoc notára alebo advokáta. Mali by sme si uvedomiť, že právna úprava nepozná rozdiel medzi pomáhajúcim potomkom a potomkom, ktorý sa o rodiča nezaujíma,“ vraví Dorič. Zohľadniť to môže len samotný rodič, a to tiež len takým spôsobom, ktorý pripúšťa zákon. „Môže o tom rozhodnúť v závete, v ktorom odkáže väčšiu časť pomáhajúcemu potomkovi alebo mu majetok prevedie už počas života formou darovacej zmluvy,“ radí notár.
2. Dar môžete zohľadniť pri dedení, zákon na to nepamätá
Ten zo súrodencov, ktorý sa staral o rodičov, sa môže počas prejednávania dedičstva domáhať, aby sa mu to zohľadnilo aj v dedičskom podiele. Zákon však, ako notár Dorič upozornil ďalej, ani na takú situáciu nepamätá. „Povedzme, že sa o rodiča staralo len jedno z dvoch detí. Po smrti rodiča počas dedičského konania sa táto skutočnosť v zákonných dedičskýc...
Zostáva vám 85% na dočítanie.