Len malá časť populácie, 15 percent Slovákov, je na tom tak dobre, že si môžu dovoliť sporiť. Len o trochu viac než polovica obyvateľov má síce dosť hotovosti na bežné fungovanie, ale väčšie výdavky sú už pre nich problém. Ako hospodáriť a zbaviť sa konkrétnych dlhov pomáha Slovákom už niekoľko rokov poľská spoločnosť zameraná na správu pohľadávok - KRUK Česká a Slovenská republika.
Tá si dala urobiť exkluzívny prieskum od spoločnosti Millward Brown a výsledky verejne odprezentuje už pozajtra na medzinárodnom Dni bez dlhov, ktorý pripadne na 15. novembra.
Bezplatné poradenstvo o dlhoch
Úver spláca v súčasnej dobe viac než 51 percent Slovákov, pričom 14 percent obyvateľov má pohľadávky už po splatnosti. Najčastejšie ide o splatenie bankových pôžičiek, spotrebných úverov a nezaplatených účtov za mobil. Práve ľudia vo finančnej tiesni, ktorí nie sú schopní splácať svoje záväzky, dostanú v dňoch 14. až 16. novembra v rámci Dňa bez dlhov príležitosť. Môžu sa zadarmo poradiť s odborníkmi o tom, ako riešiť svoju zložitú finančnú situáciu.
Osobne aj telefonicky
Odborní poradcovia budú k dispozícii na deviatich kontaktných miestach po celom Slovensku. Bude to v komunitných centrách Človeka v ohrození, v zariadeniach neziskových organizácií Depaul Slovensko a Domov sv. Jána z Boha, ako aj na autobusových staniciach v Bratislave a v Košiciach.
Informácie o Dni bez dlhov, spoločne s tipmi na riešenie ťaživej finančnej situácie, sú k dispozícii na stránke: http://www.nasedlhy.sk/ a poradenské služby sa dajú rovnako využiť na bezpłatnej telefonickej linke: 0800 333 700.
Pomoc rodiny
Viac než tretina Slovákov niekedy v minulosti meškala s platením svojich záväzkov a každý siedmy Slovák by sa v prípade neschopnosti splácať dlhy vyhýbal kontaktu s veriteľom.
"Aj preto ponúkame v rámci Dňa bez dlhov možnosť bezplatne prebrať situáciu s odborníkom a zostaviť jasný plán ako dlhy prestať prehlbovať a začať ich riešiť," hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
Aký je záver? Slováci sú relatívne dosť zadĺžení, ale zároveň vedia s dlhmi žiť a snažia sa splniť svoje záväzky. Ak to nie je z ich súčasného príjmu možné, použijú na splátky úspory, snažia sa s veriteľmi dohodnúť, obmedzia svoje výdavky a až potom vyhľadajú pomoc rodiny. Najčastejšie sa pritom na rodinu obracajú predovšetkým mladší dlžníci. Prieskum sa robil na vzorke tisícky obyvateľov.
Hlavné závery prieskumu
57 % Slovákov tvrdí, že má základnú úroveň znalostí v oblasti financií, všeobecne sa orientuje v ponukách bánk a ostatných finančných inštitúcií, nemá však znalosti o konkrétnych finančných produktoch.
51 % populácie hodnotí svoju finančnú situáciu ako "strednú"; majú dosť peňazí na bežné fungovanie, ale väčšie výdavky im spôsobujú problémy. Dvanástim percentám obyvateľov často dôjdu peniaze pred koncom mesiaca a nemajú dosť ani na pokrytie základných potrieb.
36 % obyvateľov priznáva, že v minulosti meškali s platbou a 14% Slovákov má pohľadávky po splatnosti.
73 % populácie uprednostňuje v prípade problémov so splácaním dohodu s veriteľom, 14 % by sa však snažilo vyhnúť sa kontaktu s veriteľom či firmou, spravujúcou pohľadávky a 2 % by čakali na súd.
Bezpłatná telefonická linka s poradenstvom o dlhoch
0800 333 700