Niektoré pravidlá nákupu pozemkov sme prevzali z rakúskeho modelu. Napriek tomu s nimi Brusel nesúhlasí. Exminister Jahnátek to vysvetľuje tým, že zmenu zákona o pôde si Slovensko s Úniou vopred nedohodlo.
Ako sa osvedčil zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy? Splnil váš zámer obmedziť špekulatívne nákupy pozemkov cudzincami a zlepšiť podmienky získania pôdy pre aktívnych domácich farmárov?
Zákon sa po dvoch rokoch uplatňovania v praxi ukázal ako správny. Osvedčil sa. Napríklad na stránke ministerstva pôdohospodárstva sa teraz dajú zistiť všetky vlastnícke „pohyby“ pôdy. My sme týmto zákonom nezakázali cudzincom kupovať na Slovensku pôdu, len to majú podstatne zložitejšie. Až keď domáci farmári nemajú o danú pôdu záujem, potom môže prejsť do zahraničných rúk. Voči zákonu je jediná vážnejšia výhrada. Konkrétne k desaťročnému trvalému pobytu na území Slovenska ako podmienke na získanie vlastníckych práv k poľnohospodárskej pôde.
Práve táto podmienka sa má zo zákona vypustiť. Brusel ju považuje za diskriminačnú voči cudzincom.
Klauzulu o desiatich rokoch sme prevzali z rakúskeho modelu nadobúdania poľnohospodárskej pôdy. Rozdiel bol však v tom, že Rakúšania si takúto podmienku, na rozdiel od nás, dohodli s Bruselom v prístupových zmluvách do Európskej únie. Slovensko ju v dohodách s Úniou nemá.
Prečo ste teda túto podmienku do zákona dali? Mohli ste predsa predpokladať, že keď nie je s Úniou dohodnutá, môžu byť voči n...
Zostáva vám 85% na dočítanie.