V kurčatách od slovenských producentov inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy neobjavili v tomto roku veterinárne lieky a teda ani antibiotiká. Tie sa v niektorých štátoch ešte pridávajú zvieratám do krmiva, aby rýchlejšie priberali. Pre HN to povedal ústredný riaditeľ správy Jozef Bíreš.
V Európskej komisii sa teraz diskutuje o novom nariadení o veterinárnych liekoch. Všetky liečivá pre hydinu a dobytok by mali byť len na predpis vystavený veterinárnym lekárom. „Ak by sa u nás našli antibiotiká v mäse, alebo vo výrobkoch z neho, kvalifikovalo by sa to ako porušenie predpisov zo strany chovateľa. Pretože by išlo o nelegálne používanie týchto preparátov,“ upozornil Bíreš.
To si však nikto podľa neho nedovolí. Lebo dopady na zdravie ľudí a finančné sankcie za neodôvodnené používanie antibiotík pri výkrme zvierat, sú veľmi vysoké. „Pokuta v takýchto prípadoch začína pri čísle milión eur,“ upozornil Bíreš.
V Amerike, vrátane južnej, sa až 70 percent medicínsky významných antibiotík predáva práve na využitie pre zvieratá a hydinu. Napríkla aj korporácia McDonald's vyhlásila, že prestala do svojich jedál používať mäso z nadopovaných zvierat. Od roku 2017 sa podobne zaviazali postupovať aj ďalšie spoločnosti.
Antibiotiká na prevenciu vzniku infekčných ochorení zvierat sa v Európskej únii nepodávajú. Je snaha nahrádzať ich správnym chovom, výživou a starostlivosťou o zvieratá. Napriek tomu však kontrolné orgány občas nájdu antibiotiká aj v mäse dostupnom na trhu Európskej únie. U nás na získanie antibiotík treba lekársky predpis. No nie je to tak v každej krajine únie.