Odpovedá Katarína Valová, Prezídium Notárskej komory
1. Tri druhy
Akým spôsobom sa dá spísať testament?
Najvhodnejšou formou je závet spísaný formou notárskej zápisnice. V dedičských konaniach sa
často stáva, že predložený závet, ktorý nie je spísaný vo forme notárskej zápisnice, je neplatný
z rôznych dôvodov, najčastejšie chýba dátum závetu, obsah je nečitateľný, vlastnoručný závet nepísala osoba závetcu, ale iná osoba a závetca ho len podpísal, a podobne. Cena za spísanie závetu vo forme notárskej zápisnice závisí od rozsiahlosti a zložitosti závetu, približne môže klient počítať s cenou okolo 50 až 80 eur.
2. Zmena situácie
Čo ak sa po čase situácia v rodine zmení a ten, kto si takto dal zriadiť závet, bude mať časom inú predstavu o tom, ako naložiť s majetkom?
Závet môže závetca kedykoľvek zrušiť alebo zmeniť. Ak je spísaný vo forme notárskej zápisnice, je to najbezpečnejšia forma jeho zriadenia, a to z viacerých dôvodov. Ručí za to, že závet bude mať všetky zákonom vyžadované formálne aj obsahové náležitosti a za právnu kvalitu ním vyhotovených listín. Taktiež, že bude korešpondovať s právnym poriadkom. Konštatuje, že osoba je spôsobilá na právne úkony, garantuje to, že sa presvedčil, že je miestne a časovo orientovaná, úkon pochopila a schválila ho a následne osobne podpísala. Závet ostane nemenný a k jeho obsahu sa nedostanú nepovolané osoby ani sa nestratí, pretože je registrovaný v Notárskom centrálnom registri závetov.
Odpovedá Barbora Sláviková, právnička advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners
3. Posledná vôľa
Prečo sa obyčajne ľudia rozhodnú pre spísanie testamentu?
Závet je jednostranný právny úkon poručiteľa pre prípad smrti. Podstatné náležitosti, ktoré musí obsahovať, sú definované v Občianskom zákonníku. Dôvodom spísania závetu býva vôľa poručiteľa, aby sa dedilo inak ako podľa zákona. Často ide o prípady, keď závetca nemá priamych potomkov, teda dedičov prvej dedičskej skupiny, alebo nemá žiadnych zákonných dedičov. Rozhodnutím pre spísanie závetu m...
Zostáva vám 85% na dočítanie.