Útek do Londýna
Skúsený manažér však nemá obavy len o sud firmy, ale tiež o svoj vlastný. Pred niekoľkými dňami preto ušiel do Londýna. "Nemienim riskovať vlastný život pre ruské politické machinácie. A kauza Jukos rozhodne spolitizovaná je," vyhlásil Misamore.
Spolu s ďalšími šéfmi koncernu pripravuje teraz plán na udržanie spoločnosti aspoň na obdobie štyroch mesiacov. Práce na záchrannom pláne sa už manažéri vzdali. "Neustále sa zvyšujúci tlak prokuratúry úplne znemožňuje akékoľvek snahy o urovnanie sporu. Majú jediný cieľ - zničiť Jukos a jeho manažment," tvrdí Misamore.
Vzťahy s investormi
Päťdesiatštyriročného Američana napriek tomu považujú v Rusku za jedného z najlepších finančných manažérov. Pri svojej práci sa sústredil predovšetkým na vzťahy s investormi a analytikmi. To mu na jar tohto roku prinieslo titul najlepšieho ruského manažéra ruského časopisu IR Magazine Russia, ktorý sa zameriava na vzťahy s investormi.
"Je to veľmi významná oblasť práce finančného šéfa. Komunikovať s investormi a analytikmi treba neustále. Perfektné štvrťročné zverejnenie výsledkov v rámci tlačovej konferencie totiž rozhodne nestačí. Títo ľudia musia byť informovaní pokiaľ možno denne. To potom môže firme navyše prilákať ďalších investorov," vyvsteľuje svoju stratégiu Misamore na serveri gateway@rossia.
Kremeľ proti Američanom
Bruce Misamore však pozná aj neúspech. Napriek všetkej snahe sa mu nepodarilo zlúčiť Jukos s konkurenčným koncernom Sibnefť. A to napriek tomu, že už vlastnil 92 percent akcií Sibnefti. Podľa správ ruských médií potom Misamore rokoval o predaji asi 25 percent akcií Jukosu americkým ropným gigantom Exxon Mobil a ChevronTexaco.
"Práve to mohlo viesť k útoku na Jukos. Kremľu sa nepáčil fakt, že v Jukose sú na vrcholných postoch Američania. A aby americké firmy vlastnili časť ruských ropných zásob, to už vôbec nemohli zniesť," tvrdí ruský ropný analytik Danil Jaščenko.
Ruská skúsenosť
Kým prišiel Misamore pred tromi rokmi do Jukosu, pracoval vyše 20 rokov v rôznych energetických a ropných spoločnostiach. Skúsenosti zbieral predovšetkým vo firmách Pennzoil a Pennzenergy, kde po prvýkrát "privoňal" k finančným záležitostiam. Staral sa o bankové a investičné záležitosti. Ako sám vraví, teraz získa ďalšiu skúsenosť - domnieva sa totiž, že bude musieť likvidovať Jukos.
StoryEditor
Finančný šéf bez peňazí
Šéf, ktorý nemá čo spravovať. Takto ruské médiá opisujú situáciu Brucea Misamora, hlavného finančného manažéra ruskej ropnej spoločnosti Jukos. Ruské úrady od firmy požadujú doplatky daní vo výške 25 miliárd dolárov a v rámci ťaženia proti Jukosu obstavili všetky aktíva spoločnosti. Misamore tak nemá prístup k peniazom a nemôže ísť ani na kapitálové trhy, krachujúcej firme by tak či tak nikto nepožičal. Pritom ešte pred rokom ovládal financie koncernu, ktorý mal hodnotu 40 miliárd dolárov.