Príjmy si manželia môžu rozdeliť a takto sa vyhnúť plateniu dane. Nahráva tomu fakt, že príjem z prenájmu do 500 eur je oslobodený. Ak teda máte príjem z prenájmu bytu, každý z vás si môže zahrnúť do priznania len tú sumu, ktorá presiahne 500 eur. „Vlaňajší príjem z prenájmu si tak môžu rozdeliť v rovnakom pomere alebo v inom. Ako sa dohodnú. V takom prípade si však v tom istom pomere musia rozdeliť aj výdavky, ktoré si nárokujú,“ upozorňuje Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy.
Vypĺňate priznanie určené pre fyzické osoby, typ B. V šiestom oddiele doplníte do prvého stĺpca celoročnú výšku nájmu, ktorý si rozdelíte napríklad na polovicu. Každý doplní len sumu, ktorá aj po rozdelení presiahla 500 eur, a do stĺpca dva doplní daňové výdavky. „Ak sa pri tomto príjme z prenájmu rozhodnú uplatniť preukázateľné daňové výdavky, nechápu sa ako účtovná jednotka. Napriek tomu, že sa rozhodnú účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve alebo vedú evidenciu. Preto ani nemusia do tlačiva prikladať účtovné výkazy,“ vraví Macíková.
Výdavky pri prenájme
Pri prenájme na základe nájomnej zmluvy, teda bez živnostenského oprávnenia, si nemôžete uplatniť paušálne výdavky. Príjmy si však môžete znížiť o tie, na ktoré máte doklady a účty.
Rozhodujúce tiež je, či ste si zaradili prenajímanú nehnuteľnosť do obchodného majetku. V takom prípade si môžete dať do daňových výdavkov viac vecí. Ak nehnuteľnosť nie je v obchodnom majetku, môžete si započítať len platby za energie a výdavky súvisiace s prevádzkou bytu a spoločných priestorov. „Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností si daňovník môže za zdaňovacie obdobie 2016 uplatniť len preukázateľné výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príj...
Zostáva vám 85% na dočítanie.