Napriek tomu, že Európska únia, ale aj slovenská vláda po prepuknutí aféry Panama Papers pritvrdili boj proti daňovým unikom, počet firiem zo Slovenska v daňových rajoch sa veľmi neznižuje. Podnikateľom totiž presunom do inej krajiny nejde len o nižšie daňové zaťaženie, ale tiež o anonymitu vlastníctva, nižšiu byrokraciu pri zakladaní firiem či právnu stabilitu offshorových štátov. „Podnikatelia veľmi často potrebujú aj flexibilitu presunu kapitálu, teda bezpečnosť. Často tým unikajú pred výpalníctvom, špekulatívnymi pohľadávkami, kriminálnou aj politickou mafiou,“ vysvetľuje Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Skákajúce čísla
Posledné čísla o množstve firiem v daňových rajoch sú z tretieho štvrťroka minulého roka. Údaje od poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko hovoria, že počet spoločností medzikvartálne mierne stúpol o 29 na 4 630. Začiatkom roka ich však bolo ešte viac, až 4 719, takže počty jemne kolíšu hore a dole. Dôležité je, že počet firiem v rajoch sa už v treťom štvrťroku približoval k súčtu za celý rok 2015. Takže do konca roka toto číslo môže predbehnúť. „Vo väčšine prípadov platí, že štvrtý kvartál je, čo sa týka odchodov firiem do daňovo zvýhodnených destinácií, najsilnejší,“ tvrdí Milan Seliak, biznis konzultant Bisnode.
Spoločností so sídlom v štáte s nízkymi daňami môže byť v skutočnosti oveľa viac. Údaje Bisnode totiž vyjadrujú len priamu registráciu slovenskej spoločnosti v niektorom z daňových rajov. Podnikatelia často používajú na zakrytie svojich príjmov aj zložitejšie štruktúry a reťazia registrovanie firiem. „V praxi vyzerá takéto reťazenie tak, že slovenská spoločnosť je zaregistrovaná napríklad v Českej republike, tá následne v Maďarsku a až nakoniec na Cypre,“ vysvetľuje Seliak.
Cyprus stále láka
Slovenské firmy v priebehu minulého roka trocha menil...
Zostáva vám 85% na dočítanie.