Vlani ste so slovenským živnostenským oprávnením podnikali v zahraničí a neviete, kde máte príjem zdaniť. Či v štáte, kde živnosť vykonávate alebo len na Slovensku. Kedy môže nášmu živnostníkovi vzniknúť stála prevádzkareň v zahraničí a aké povinnosti mu z toho vyplývajú. To je len časť z množstva otázok, ktorými sú v tomto období podávania priznaní k dani z príjmov zahltení pracovníci Call centra finančnej správy.
Obavy z dvojitého zdanenia
„Ľudia sa chcú ubezpečiť, či ak budú zdaňovať príjmy zo živnosti v zahraničí, musia podávať priznanie aj na Slovensku. Obávajú sa, aby ich nezdanili dvakrát,“ vraví Patrícia Macíková, hovorkyňa Finančnej správy. Pracovníci na linke vám vysvetlia, akú metódu na zamedzenie dvojitého zdanenia máte použiť. Aké výdavky si v daňovom priznaní v zahraničí môžete uplatniť a aké v slovenskom daňovom priznaní. Ale aj, či máte nárok na daňový bonus na dieťa, ak ste vlani mali príjmy len zo zdrojov v zahraničí alebo či daňový bonus vyplatený v zahraničí uvádzate v daňovom priznaní. „Mnohí sa s vypĺňaním tlačív potrápia. Nie je to vôbec jednoduché a my musíme trpezlivo vysvetľovať," vraví Beáta Uhrinová, vedúca Centra podpory pre dane Finančnej správy.
Princíp rezidencie
Platí zásada, že ak ste našim rezidentom, zdaňujete všetky svoje príjmy z iných štátov na našom území. Ide o tých, ktorí majú trvalý pobyt na našom území alebo sa tu obvykle počas celého minulého roka zdržiavali aspoň 183 dní, te...
Zostáva vám 85% na dočítanie.