Výučba cudzích jazykov na školách je v Európskej únii štandardom. Dokazuje to fakt, že až 98,6 percenta, čo je viac než 17 miliónov stredoškolákov, v roku 2015 študovalo minimálne jeden cudzí jazyk. Z nich viac než desať miliónov, teda 58,8 percenta, študovalo dve a viac cudzích rečí.
Zďaleka najpopulárnejším cudzím jazykom medzi stredoškolákmi bola angličtina. Venovalo sa jej takmer 17 miliónov študentov. Nasledovali francúzština – päť miliónov, nemčina – tri milióny – a hneď za nimi španielčina – dva milióny.
Dvadsaťštyri jazykov
Tieto údaje v minulých dňoch zverejnil Eurostat, štatistický úrad EÚ. V súčasnosti je v únii registrovaných 24 oficiálnych jazykov. Popri nich tu však existujú aj regionálne jazyky, jazyky menšín a reči, ktorými hovoria migranti. Treba pripomenúť aj to, že viacero členských štátov EÚ má viac než len jeden oficiálny jazyk.
Luxemburčania lídrami
Všetci alebo takmer všetci študenti stredných škôl sa v roku 2015 učili až minimálne dva cudzie jazyky v týchto krajinách: v Luxembursku (100 percent), vo Fínsku (98,4 percenta), v Taliansku (95,8 percenta), Estónsku (95,4 percenta) a Rumunsku (95,2 percenta). Naproti tomu Maďarsko a Rakúsko patria medzi tie, kde sa dva alebo viac jazykov učilo menej než desať percent stredoškolákov. V prvom prípade to bolo šesť percent, v druhom menovanom 8,8 percenta.
Angličtina na piedestále
Anglický jazyk je s veľkým náskokom najbežnejším cudzím jazykom, ktorí sa vyučuje na stredných školách v prevažnej väčšine členských štátov. Je to najmä v Dánsku, na Malte a vo Švédsku, kde sa anglický jazyk učia všetci.
Francúzsky jazyk je jedným z dvoch hlavných jazykov, ktorý študujú všetci žiaci v Luxembursku a je zároveň hlavným cudzím jazykom v Írsku (60,4 percenta) a v Belgicku (52,8 percenta). Navyše, francúzština je druhým najpopulárnejším jazykom vyučovaným na stredných školách v deviatich členských štátoch, pričom najvyšší podiel stredoškolákov s francúzštinou ako druhým cudzím jazykom je na Cypre, v Rumunsku, Portugalsku, Taliansku a Holandsku.
Ruština s osobitným statusom
Okrem toho, že sa nemecký jazyk učia všetci stredoškoláci v Luxembursku, je táto reč najčastejším druhým cudzím jazykom v ôsmich členských štátoch EÚ, pričom najviac je to v Dánsku, Poľsku a na Slovensku.
Výučba španielskeho jazyka je výraznejšie populárna vo Švédsku a Francúzsku, zatiaľ čo ruský jazyk, jediný rozšírený jazyk mimo oficiálnych EÚ jazykov, bol druhým najčastejším cudzím jazykom v pobaltských krajinách, v Litve, Estónsku a Lotyšsku, ale popri nich aj v Bulharsku.