08.03.2017, 00:00

Aké neziskovky čaká daňové priznanie

V predmete svojej činnosti nemajú podnikanie, avšak ich príjmy z vedľajšej činnosti podliehajú dani.

Aké neziskovky čaká daňové priznanie
Zdroj: Dreamstime

Všetky neziskové organizácie so sídlom na Slovensku musia viesť účtovníctvo. Týka sa to jednak občianskych združení, ako aj neziskových organizácií a nadácií. „Nevznikli, presnejšie neboli zriadené na účely podnikania. Preto sa ich účtovníctvo a aj zdaňovanie výrazne líši od klasických obchodných spoločností, ako sú napríklad akciové spoločnosti či spoločnosti s ručením obmedzeným,“ objasňuje Marcela Bošková, daňová poradkyňa zo spoločnosti A&T solutions, s. r. o. Tu sú ďalšie rady, ako treba v jednotlivých situáciách postupovať.

1. Ako si zvoliť vedenie účtovníctva

Neziskovky vedú účtovníctvo v sústave podvojného účtovníctva. Občianske združenia a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby však majú výnimku. Ak chcú, môžu namiesto podvojného viesť aj jednoduché účtovníctvo. Ale iba vtedy, ak nepodnikajú, alebo ak ich ročné príjmy neprekročili 200-tisíc eur.

Rada:
„Spracovanie jednoduchého účtovníctva býva spravidla lacnejšie. Preto sa preň niektoré neziskovky zvyknú rozhodnúť. Veľmi ľahko sa im však môže stať, že niektorý ich príjem sa bude považovať za podnikanie, a to napriek tomu, že ony samy aktívne nepodnikajú,“ upozorňuje Bošková. V roku dosiahnutia takéhoto príjmu musia daný kalendárny rok preúčtovať a svoje účtovníctvo zmeniť na podvojné. Táto zmena môže byť podľa poradkyne finančne nákladná. Preto radí p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.