Všetky neziskové organizácie so sídlom na Slovensku musia viesť účtovníctvo. Týka sa to jednak občianskych združení, ako aj neziskových organizácií a nadácií. „Nevznikli, presnejšie neboli zriadené na účely podnikania. Preto sa ich účtovníctvo a aj zdaňovanie výrazne líši od klasických obchodných spoločností, ako sú napríklad akciové spoločnosti či spoločnosti s ručením obmedzeným,“ objasňuje Marcela Bošková, daňová poradkyňa zo spoločnosti A&T solutions, s. r. o. Tu sú ďalšie rady, ako treba v jednotlivých situáciách postupovať.
1. Ako si zvoliť vedenie účtovníctva
Neziskovky vedú účtovníctvo v sústave podvojného účtovníctva. Občianske združenia a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby však majú výnimku. Ak chcú, môžu namiesto podvojného viesť aj jednoduché účtovníctvo. Ale iba vtedy, ak nepodnikajú, alebo ak ich ročné príjmy neprekročili 200-tisíc eur.
Rada:
„Spracovanie jednoduchého účtovníctva býva spravidla lacnejšie. Preto sa preň niektoré neziskovky zvyknú rozhodnúť. Veľmi ľahko sa im však môže stať, že niektorý ich príjem sa bude považovať za podnikanie, a to napriek tomu, že ony samy aktívne nepodnikajú,“ upozorňuje Bošková. V roku dosiahnutia takéhoto príjmu musia daný kalendárny rok preúčtovať a svoje účtovníctvo zmeniť na podvojné. Táto zmena môže byť podľa poradkyne finančne nákladná. Preto radí pri rozhodovaní me...
Zostáva vám 85% na dočítanie.