Prenajímať nehnuteľnosť sa stále oplatí. Ak už nejde o citeľné zvýšenie príjmov, tak to aspoň pomáha udržiavať nehnuteľnosť v dobrej kondícii. Uvažujete však nad tým, či sa vám oplatí vložiť nehnuteľnosť do obchodného majetku alebo nie? Legislatíva vám v tomto roku skutočne praje.
Rozdielny spôsob uplatňovania výdavkov
Pri majetku zaradenom do obchodného majetku môžete využiť viac druhov výdavkov pri jeho prevádzke či prenájme. „Pri nezaradenej nehnuteľnosti je možné uplatniť len základné výdavky na prevádzku, ale pri zaradenej nehnuteľnosti si môžete uplatniť aj výdavky na rekonštrukciu, poistku, daň z nehnuteľností či úroky z hypotéky,“ radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska. Ďalšou možnosťou je založiť si na prenájom živnosť. Pri nej si môžete vybrať, či si uplatníte skutočné alebo paušálne výdavky. Ak podávate daňové priznanie za rok 2016 a mali ste príjmy z prenájmu na živnosť, mohli ste využiť maximálne 40-percentný paušál, do sumy 5 040 eur ročne. Paušál je výhodný podľa Miroslava Gadžalu z účtovnej spoločnosti Agrico najmä pre tých prenajímateľov, ktorí nemajú dostatočne vysoké výdavky, aby použili reálne výdavky. „Ak ako samostatne zárobkovo činná osoba máte v rámci podnikania aj inú činnosť okrem prenájmu a rozhodnete sa použiť paušálne výdavky, musíte ich použiť aj na inú činnosť. Nie je možné kombinovať paušál z nájmu a skutočné výdavky z iného podnikania.“
Novinky pri paušále v tomto roku
Od roku 2017 novela zákona zmenila výšku paušálnych výdavkov, ktoré je možné uplatniť, a to na 60 percent dosiahnutých príjmov, maximálne 20-tisíc eur ročne. „Tento fakt môže byť zaujímavý v prospech prenájmu cez živnosť. Na druhej strane, z takto dosiahnutých príjmov z podnikania vzniká povinnosť platiť odvody do zdravotnej a po prekročení hranice aj do Sociálnej poisťovne,“ objasňuje Lukačovičová. Preto je dobré zvážiť, či radšej nezaplatiť jednorazovo vyššiu daň, ako celý nasledujúci rok platiť odvody. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.