Najefektívnejšia cesta na zrušenie Mečiarových amnestií je zásah ústavodarnej moci – suveréna vo forme ústavného zákona, ktorý by amnestie priamo zrušil, myslí si odborník na ústavné právo Marián Giba.
Ktoré riešenie zrušenia mečiarových amnestií je právne čistejšie? To vládne alebo opozičné?
Pri vládou navrhovanom riešení Ústavný súd formálne nebude kontrolovať ústavný zákon, čo zatiaľ nikdy ani nerobil, ale „iba“ uznesenie Národnej rady. Podstata veci je však podľa mňa rovnaká – Ústavný súd bude posudzovať to, čo Národná rada prijala ústavnou väčšinou a rozhodnutie o zrušení amnestií sa fakticky presúva z parlamentu na Ústavný súd.
Čo bude znamenať nová kompetencia parlamentu - uznášať sa o zrušení rozhodnutia prezidenta o milostiach a amnestiách, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu?
Je jasné, že impulzom na zavedenie tejto všeobecnej úpravy bol jeden konkrétny prípad takzvaných Mečiarových amnestií. Zrejme v snahe vyhnúť sa dojmu jednorázovosti je návrh formulovaný všeobecne, čím otvára možnosť zrušiť amnestiu aj v budúcnosti. Takýto krok bude vždy podliehať povinnej následnej kontrole...
Zostáva vám 85% na dočítanie.