Faktúry zaplaťte, vyhnete sa problémom
Dve vyhlášky a dve cenové rozhodnutia skomplikovali situáciu s platením januárových a februárových faktúr za elektrinu. „Dve cenové rozhodnutia s rozdielnymi cenami boli v danom období vydané po sebe počas januára a februára. Sporné je, ktoré z dvoch vyhlášok a cenových rozhodnutí sú záväzné a podľa ktorých majú dodávatelia elektriny fakturovať ceny. Existujú na to rôzne výklady,“ vraví Mária Sadloňová, advokátka advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners.
Úrad verzus právnici
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa advokátky zastáva názor, že platia ceny podľa novšej vyhlášky a cenového rozhodnutia, ktoré upravujú nižšie ceny. „Viacerí odborníci však upozorňujú, že aplikácia nižších, teda novších cien je retroaktívna, a teda protiústavná,“ upozorňuje advokátka. Odporúča preto, aby odberatelia najskôr písomne oslovili svojho dodávateľa elektriny, aby sa ubezpečili, ako majú ďalej postupovať. „Ak bude trvať na zaplatení pôvodnej, vyššej ceny, odporúčame takto vyfakturované ceny zaplatiť. V prípade, ak budú mať záujem o vrátenie preplatku, môžu sa jeho vrátenia následne domáhať súdnou cestou.“
Hrozí odpojenie od elektriny
Ak by odberatelia elektriny trvali na tom, že faktúry s vyššími cenami nemajú právny základ a nezaplatili by ich, hrozí im odpojenie od elektriny a vymáhanie nezaplatenej ceny prostredníctvom súdu. „Dodávatelia môžu vymáhať ceny v skrátenom súdnom konaní, napríklad aj prostredníctvom platobných rozkazov,“ vraví advokátka. Domáhať sa môžu zároveň aj úrokov z omeškania, prípadne iných sankcií, ktoré môžu vyplývať zo zmluvy uzatvorenej s konkrétnym dodávateľom. Advokátka upozorňuje napríklad na zmluvné pokuty, ktoré odberateľom hrozia, ale aj na trovy súdneho konania, ak by v súdnom spore s distribútormi neboli úspešní...
Zostáva vám 85% na dočítanie.