Už dlhšie ako rok sa Vidiecka platforma snaží nájsť a presadiť riešenia, ktoré by sprehľadnili užívacie vzťahy a zabránili špekulatívnemu narábaniu s pôdou. Podľa ekológov je pôda neobnoviteľný prírodný zdroj. Na druhej strane ju právo a ekonómia pokladá za obchodovateľnú položku na burze a za bežný tovar. Hlavným heslom úsilia Vidieckej platformy však je „Pôda nie je tovar“.
Vzťah k pôde
Na tému pôdy je možné a potrebné sa pozerať z mnohých aspektov. Poľnohospodárskeho, lesníckeho, environmentálneho, ekonomického, sociálneho, politického, historického, ale aj rýdzo právneho či legislatívneho. Zo sociálneho pohľadu ide o prerušenie väzieb a vzťahu s pôdou pôsobením bývalého režimu a násilnej kolektivizácie.
V súčasnosti sa v Ústave SR slovo pôda vôbec nespomína. Aj preto navrhujeme náš vzťah k pôde definovať práve touto cestou, teda novelizáciou Ústavy. Som presvedčená, že je dôležité, aké slová a definície na úrovni zákonov, ale aj politického diškurzu používame.
Historická zhoda
Počas náročných diskusií sa nám podarilo dosiahnuť zhodu medzi všetkými relevantnými poľnohospodárskymi samosprávami. Máme historickú zhodu celej poľnohospodárskej obce na tom, že je nutné tému riešiť a zamedziť špekulatívnemu nakladaniu s ňou. Špekulácie sú aj dôsledkom politiky, ktorú realizovali porevolučné vlády.
Na Slovensku sa nám podarilo za 13 rokov sceliť, teda skomasovať len približne 12 percent územia. Stále čelíme prílišnej rozdrobenosti pôdy, ktorá sa v mnohých prípadoch blíži k stovkám až tisíckam vlastníkov na jednu parcelu. Tento fakt nás však, paradoxne, aj chráni pred nákupmi veľkých výmer pôdy.
Aj vzhľadom na kritický stav slovenského poľnohospodárstva dochádza k predaju celých družsti...
Zostáva vám 85% na dočítanie.