StoryEditor

Takto zmeníte roľu na stavebný pozemok

24.05.2017, 00:00
Autor:
zkzk
Preverte si, na ktorej pôde môžete stavať.

Postaviť dom či inú stavbu na pozemku, ktorý nie je na to určený – takto by ste si mohli narobiť nemálo problémov. Musíte totiž rešpektovať legislatívu, územné plány miest či obcí, kontaktovať stavebné úrady či iné inštitúcie, ktoré vám nariaďuje legislatíva.

A. Chcete zmeniť svoju záhradu na stavebný pozemok
V prvom rade bude podľa advokátky Barbory Ficekovej treba zistiť, či sa záhrada nachádza v časti územia, ktoré je určené územným plánom obce alebo územným plánom zóny na zastavanie. „Ak územný plán zóny v záväznej časti podrobne rieši podmienky umiestnenia stavieb v týchto častiach územia, nevyžaduje sa rozhodnutie o umiestnení stavby a pozemok sa považuje za stavebný pozemok. V týchto prípadoch možno rovno pristúpiť k podaniu návrhu na vydanie stavebného povolenia.“ Pred jeho vydaním bude však potrebné získať stanovisko orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde. Bez neho totiž nemožno využiť poľnohospodársku pôdu na iný účel napríklad stavebný. Keď záhrada nebude v záväznej časti územného plánu zóny určená na zastavanie, stavebný pozemok sa z nej stane až v územnom konaní o umiestnení stavby. Toto konanie prípadne môže byť priamo spojené s konaním o vydanie stavebného povolenia. Pokiaľ je územné konanie spojené so stavebným konaním, pozemok sa zmení na stavebný pozemok až právoplatnosťou rozhodnutia o umiestnení a povolení stavby. Aj vtedy však bude potrebné získať stanovisko alebo rozhodnutie orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy o trvalom odňatí pôdy, v závislosti od toho, kde sa záhrada nachádza. Ak sa nachádza v zastavanom území obce a jej rozloha je do 5 000 štvorcových metrov, postačí stanovisko odboru okresného úradu.

B. Kupujete pozemok a chcete na ňom stavať
V prvom rade a ešte pred samotnou kúpou pozemku, by ste si mali ako stavebník zistiť základné parametre pozemku, ktoré rozhoduj...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-03-01 12:26:29 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala novelu stavebného zákona. Jej účinnosť sa tak posúva o rok 02 - Modified: 2024-02-25 10:23:38 - Feat.: - Title: Britské múzeum hľadá fanúšika Taylor Swift. Chce mu zveriť úlohu oficiálneho poradcu, toto všetko bude mat na starosti 03 - Modified: 2024-02-09 10:31:22 - Feat.: - Title: Novelu stavebného zákona prerokujú poslanci zrýchlene 04 - Modified: 2024-02-09 09:03:29 - Feat.: - Title: Poslanci otvorili piatkové rokovanie diskusiou o stavebnom zákone 05 - Modified: 2024-02-23 11:57:55 - Feat.: - Title: Stavebníctvo čakajú zmeny. Aké a odkedy začnú platiť?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. apríl 2024 16:29