Ide o jeden z najmladších inštitútov v našom trestnom práve. Do právneho poriadku sa dostal v rámci veľkej rekodifikácie pred viac ako desiatimi rokmi. Odvtedy si našiel fanúšikov nielen medzi advokátmi či prokurátormi ale aj medzi obvinenými. Takzvaná dohoda o vine a treste sa aj dnes využíva v tisícoch prípadov, no ich počet každoročne klesá.
Výhoda pre všetkých
Inštitút znamená, že prokurátor sa dohodne s obvineným na tom, že ten prizná svoju vinu a zároveň prijme trest, ktorý mu navrhne. Nezáleží na tom, aký čin bol spáchaný. Pokojne môže ísť aj o úkladnú vraždu. Celý proces musí nakoniec ešte „posvätiť“ súd. „Pre obvineného je to výhodné vždy, ak si je vedomý, že bude usvedčený a nie je predpoklad na vybavenie jeho veci zmierom či podmienečným zastavením stíhania,“ vysvetľuje advokát Michal Antal. Motiváciou obvineného je aj mimoriadne zníženie trestu, a to až o jednu tretinu pod dolnú sadzbu. Ak napríklad za lúpež hrozí páchateľovi väzenie od troch do ôsmich rokov, pri dohode sa teoreticky sankcia môže znížiť na dva roky.
„Je to odmena zákonodarcu za to, že páchateľ spolupracuje a odbremení tak nielen orgány činné v trestnom konaní, ale aj súdy,“ dodáva Antal. Štát tak ušetrí čas i peniaze. Zákon dokonca motivuje aj advokátov ako obhajcov. A to pri povinnej obhajobe, keď sa za uzavretie dohody ešte pred podaním obžaloby advokátska...
Zostáva vám 85% na dočítanie.