21.06.2017, 00:00

Nežeňte sa do sporu. Skúste dohodu

Obec nevie vyriešiť všetky problémy susedov. Vie pomôcť, ak ide o zrejmý zásah do pokojného stavu.

Sused vás obťažuje zápachmi, chová psov a vy si s ním neviete rady? Alebo vám tvrdí, že ste si postavili plot na jeho pozemku? Určite si dajte pozemok zamerať geodetom. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám. Zatiaľ čo vytýčenie hraníc vás vyjde okolo 150 až 200 eur, nové zameriavanie či búranie plotu alebo niekoľkoročný súdny spor vás oberie nielen o peniaze, ale aj o nervy a pokojný spánok.

„Šetriť na geodetovi sa neoplatí,“ vraví Marek Dinuš, konateľ spoločnosti geodetky.sk. „Napriek tomu, že väčšina, až 99 percent prípadov pri vytyčovaní hraníc pozemkov je bezproblémových, predsa sa ešte vždy nájdu ľudia, ktorí idú stavať plot bez geodeta. Tento postup určite neodporúčame. Inak väčšinou postavia nový plot nesprávne.“ V lepšom prípade budete dlhé roky užívať menší pozemok, než aký vlastníte. V tom horšom postavíte plot u suseda, čo má za následok niekoľkoročné spory a vybavovania. Skôr či neskôr na to sused príde a bude od vás požadovať buď odstránenie stavby, alebo odkúpenie časti pozemku. Obidve alternatívy predstavujú náklady rádovo v stovkách až tisícoch eur.

Obec nenahrádza súd
Pokiaľ ide o zrejmý zásah do pokojného stavu, môže sa dotknutá osoba domáhať ochrany aj na obecnom alebo mestskom úrade. Nie všetky problémy susedov vie obec alebo mesto vyriešiť a nie je to ani podľa Jakuba Ulahera, vedúceho odboru majetkového a právneho na Mestskom úrade v Žiline, všeliek.

„Obec nenahrádza súd. Môž

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.