Odpojiť elektrické spotrebiče od elektriny, napríklad pred odchodom na dovolenku, sa môže oplatiť. „Nielenže je to bezpečnejšie a vyhnete sa tým napríklad riziku požiaru, no ušetríte tým aj peniaze,“ radí energetický audítor spoločnosti MAGNA Energia Vladimír Balaj.
Platí totiž, že aj vypnutý televízor, DVD prehrávač či multifunkčná tlačiareň zapojené v zástrčke pomaly, no predsa len míňajú elektrinu. Vo všeobecnosti platí, že čím je spotrebič starší, tým je jeho spotreba v stand-by režime vyššia.
„Napríklad CRT počítačový monitor má v režime spánku až 10-krát vyššiu spotrebu elektrickej energie, ako modernejší LCD model. Za jeden urobí tento rozdiel viac ako euro na faktúre. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako zanedbateľná suma, no treba si uvedomiť, koľko takto zapojených prístrojov doma máme,“ upozorňuje Balaj
Možno povedať, že ak sa členovia štandardne vybavenej slovenskej domácnosti vyberú na dvojtýždňovú letnú dovolenku a neodpoja spotrebiče zo siete, stojí ich to takmer šesť eur. Táto suma sa ešte zvýši, ak nechajú zapnutý aj bojler na ohrev vody a chladničku pracujúcu na plný výkon. V prípade dvoch dvojtýždňových dovoleniek počas roka (napríklad letnej a zimnej) sa dá takto ušetriť okolo 15 eur.
Pre odpojenie zariadení od elektrickej siete počas dovolenky hovorí aj bezpečnosť. Ideálne je preto v rozvodnej skrini vypnúť príslušné istenie. Samozrejme bez toho, aby sa to týkalo mrazničky či čerpadla napojeného na čističku odpadových vôd.
„Bez ohľadu na to, či ste doma alebo na cestách, je výhodné mať spotrebiče napájané z jedného zdroja. Predlžovacie káble sú vybavené vypínačmi, takže je jednoduché odpojiť celú počítačovú zostavu či televízor aj s DVD prehrávačom a hi-fi vežou jedným tlačidlom. Hlavne u drahších zariadení sa oplatí priplatiť si za predlžovačku, ktorá má integrovanú aj poistku. Je prevenciou proti skratu a požiaru,“ dodal Balaj.
5 rád pred dovolenkou
1. Vypnite ističe v rozvodnej skrini – pozor na odpojenie mrazničky či čističky odpadových vôd.
2. Ideálne je vyprázdniť chladničku, vyčistiť a vypnúť ju a nechať s pootvorenými dvierkami. Ak to nie je možné, znížte jej výkon, keď sa neotvára, nepotrebuje chladiť ako v bežnom režime.
3. Vypnite ohrev vody a načasujte jeho zapnutie na dobu krátko pred návratom domov. To isté platí, ak máte nainštalovanú klimatizáciu.
4. Uzavrite prívod plynu. Ak máte obavy, že by to mohlo uškodiť vášmu tepelnému zariadeniu, poraďte sa vopred s odborníkom. Rovnako uzavrite prívod vody.
5. Po odpojení elektriny, vody a plynu zostaňte ešte istý čas doma a sledujte, či to nespôsobí neočakávané problémy.